To już ostatnie spotkanie władz Łodzi z przedstawicielami zaprzyjaźnionych miast przed listopadowym głosowaniem w Biurze Wystaw Międzynarodowych BIE w Paryżu nad tym, kto będzie gospodarzem tego wydarzenia.
- Zawsze mogliśmy liczyć na wsparcie naszych przyjaciół z 20 miast partnerskich. Wielokrotnie słyszeliśmy głosy poparcia. Przy tej okazji bardzo serdecznie dziękuję za to wsparcie. A dziś przed nami ważna rozmowa o tym, co możemy zrobić, żeby jeszcze lepiej zarządzać naszymi miastami, jak sprawić, by stały się lepszymi miejscami do życia. I mam nadzieję, że, najgłośniej będziemy o tym mówić w 2022 podczas międzynarodowej wystawy Expo w Łodzi – podkreślał wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.
Międzynarodowe forum jest okazją do zaprezentowania działań Łodzi w zakresie rewitalizacji kwartałów śródmiejskich, wizji urbanistycznej, rozwoju przemysłów kreatywnych. Swoimi doświadczeniami na polu zarządzania centrami miast, ich rewitalizacji i modernizacji podzielili się także goście z miast partnerskich Łodzi.
- W Tampere niezwykle doceniamy państwa wysiłki na rzecz przekształcenia miasta przemysłowego w miasto, które tętni życiem i jest atrakcyjną destynacją turystyczną. Dla nas w Tampere temat rewitalizacji jest również jak najbardziej aktualny. Wierzymy, że organizacja wystawy Expo 2022 w Łodzi będzie olbrzymim sukcesem – mówiła Johanna Loukaskorpi, wiceprezydent Tampere. Jej opinię podzielali również gospodarze innych miast partnerskich Łodzi.
Także dziś w nowo utworzonej przestrzeni przy dworcu Łódź Fabryczna w parku im. S. Moniuszki w symbolicznej Alei Miast Partnerskich zostaną odsłonięte pamiątkowe tabliczki. Będzie to wymierny gest poparcia dla starań Łodzi o organizację w 2022 Wystawy Międzynarodowej poświęconej tematyce rewitalizacji, z wiodącym hasłem City Re: Invented. Przedstawiciele zaprzyjaźnionych miast będą również nagrywali swoje wypowiedzi popierające kandydaturę Łodzi do organizacji EXPO 2022.
- Starania miasta popiera cała Łódź Akademicka. Świadectwem tego jest m.in. utworzenie międzyuczelnianego kierunku PŁ i UŁ poświęconego rewitalizacji – przypomniał prof. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej, która jest współorganizatorem forum dla jeszcze lepszej współpracy pomiędzy miastami, wymiany doświadczeń, wzajemnego wsparcia i wypracowania nowych projektów.