- Pamięć o wielkich łodzianach jest fundamentem naszego miasta, dlatego dzisiaj prezentujemy Państwu odnowione z kasy miejskiej mauzoleum, gdzie pochowany jest Józef Wolczyński, min. Minister Zdrowia, prezes ŁKS, poseł i senator II RP. Miasto wspiera, od czterech lat, renowację historycznych grobowców, sumą 10 tys. złotych. Wkład miasta to uzupełnienie ponad dwudziestoletniego zaangażowania naszych mieszkańców w kwestę, którą od zawsze wspierałam. Sukces kwesty, 1 milion 300 tysięcy złotych jakie zebraliśmy wspólnie przez te lata i prawie 200 uratowanych dzieł sztuki i miejsc pamięci, to powód do dumy i dzisiaj jako prezydent Łodzi, dziękuję Państwu za to i zapraszam ponownie w tym roku, tu na Stary Cmentarz do wspólnego kwestowania – mówiła Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Przypomnijmy, że dzięki wsparciu finansowemu magistratu - odnowiono m.in. dwa słynne nagrobki: z husarzem - kapitana Stefana Pogonowskiego, który zginął walcząc z bolszewikami w 1920 roku, a także z kosami - małżeństwa Marii i Konstantego Piotrowiczów, które zginęło podczas powstania styczniowego.
W tym roku - przed dniem Wszystkich Świętych - zostanie odnowionych w sumie dziewięć nagrobków.
Kwesta została zainicjowana w 1995 roku. Według danych organizatora zbiórki - Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem - od tego czasu zebrano w sumie ponad milion złotych, co w połączeniu ze wsparciem samorządowym pozwoliło na odnowienie na Starym Cmentarzu w sumie 170 nagrobków mających wartość zabytkową i historyczną. Wyremontowano m.in. symboliczny grób działających w Armii Krajowej matki i syna: 46-letniej Janiny Żyźniewskiej „Joasi” i 20-letniego Edwarda Żyźniewskiego „Edka”, którzy nie przeżyli niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz: ona zmarła, a on został rozstrzelany. Odnowiono też pomniki rodziny Brzozowskich, Cieślikowskich i Szoslandów, do której należał m.in. zmarły niedawno prof. Janusz Szosland z Politechniki Łódzkiej. Pomniki te łączy to, że ich autorem był znakomity łódzki rzeźbiarz Wacław Konopka. Renowacji poddano także pomnik Andrzeja Rosickiego, pamiętnego prezydenta Łodzi podczas powstania styczniowego, a także znanego lekarza Artura Starzyńskiego. Dziś jest on nieco zapomniany, ale swego czasu był popularnym wśród łodzian neurologiem. Podczas I wojny światowej był lekarzem wojskowym, a po jej zakończeniu pracował m.in. w szpitalu w Kochanówce, gdzie wprowadzał nowatorskie metody leczenia.
Podczas ostatniej zbiórki w 2016 roku zebrano 84 tys. zł.
W sumie zebrano ponad milion trzysta tysięcy złotych z kwest i wsparcia Miasta.
181 odnowionych zabytków.
Od dziś odnowionymi nagrobkami, utrzymaniem porządku na nich będzie się zajmowało m.in. Muzeum Miasta Łodzi, a pierwszym obiektem pod ich pieczą będzie odnowiony nagrobek Rodziny Wolczyńskich.
Mauzoleum Rodziny Wolczyńskich.
Pochowany jest tam Józef Wolczyński postać barwna i nietuzinkowa. Człowiek, którego popularność przed wojną dorównywała, tu w Łodzi, gwiazdom filmowym. Był znanym działaczem społecznym i politycznym związanym z BBWR ( organizacja wspierająca J.Piłsudskiego i po jego śmierci rząd ). Był posłem, senatorem, ministrem zdrowia i opieki społecznej oraz prezesem ŁKS i dyrektorem w zakładach Poznańskiego .Zapraszano go do wielu organizacji i stowarzyszeń. Dlatego był także prezesem łódzkiego oddziału słynnej w II RP Ligi Morskiej i Kolonialnej. Najpierw mieszkał w kamienicy Poznańskich u zbiegu ul. Legionów i Gdańskiej, a potem - razem z bratem Mieczysławem - w willi dwurodzinnej przy ul. Malwowej 6 na Julianowie. Jesienią 1939 roku otarł się o śmierć. Został aresztowany przez Niemców, którzy wtedy zatrzymywali i mordowali przedstawicieli polskiej inteligencji. Na szczęście były minister został zwolniony. Zmarł w 1954 r. Został pochowany w grobie rodzinnym z okresu międzywojennego.