Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej w Muzeum Sztuki

Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej Grupy a.r. to jeden z najważniejszych zespołów dzieł w Muzeum Sztuki. Planowana z myślą o ekspozycji muzealnej, celem popularyzacji idei sztuki nowoczesnej.

Czarnobiałe zdjęcie. W rogu ścian wisi pięć obrazów.
Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej grupy 'a.r.'. fot. Marian Minich
5 zdjęć
Czarnobiałe zdjęcie. W rogu ścian wisi pięć obrazów.
Pionowe czarnobiałe zdjęcie. Na pierwszym planie widać dwie rzeźby. Na ścianie za nimi wiszą obrazy. W tle jeszcze jedna rzeźba i obraz, który wisi za nią.
Stare, czarnobiałe zdjęcie przedstawiające rzeźbę. Na ścianie za rzeźbą wiszą różnej wielkości obrazy.
Czarnobiałe zdjęcie. W centralnej części zdjęcia znajduje się mała ciemna rzeźba. Za nią na ścianie wiszą cztery duże obrazy. Po prawej i lewej stronie zdjęcia znajdują się przejścia do następnego pomieszczenia. Nad tymi przejściami również wiszą obrazy.
Stare zdjęcie w kolorze sepii przedstawiające historyczną ekspozycję. Widać na nim dwie małe rzeźby oraz ściany za nimi, na których wisi kilkanaście obrazów.
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku – ms2

Kolekcja sztuki XX i XXI wieku Muzeum Sztuki w Łodzi jest najstarszym, a zarazem jednym z najważniejszych zbiorów sztuki nowoczesnej i współczesnej w tej części Europy. O jej unikatowości stanowi ścisły historyczny związek z awangardą oraz międzynarodowy charakter.

Sercem zbiorów – wyznaczającym ich historyczny oraz ideologiczny początek – jest zgromadzona w latach 30. XX wieku Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”. Stanowi ona fenomen na skalę światową, została bowiem zainicjowana i ukształtowana przez samych artystów, którzy bezinteresownie podarowali grupie „a.r.” własne prace w wyniku solidarnego gestu ponad granicami i na przekór wszelkim podziałom. Jej gromadzenie rozpoczęło się w roku 1929 z inicjatywy grupy artystów z Władysławem Strzemińskim, Katarzyną Kobro i Henrykiem Stażewskim na czele. Przyświecała im idea stworzenia międzynarodowego zbioru sztuki najnowszej, dla której pozyskiwali pracy takiej sławy artystów jak: Arp, Ernst, van Doesburg, Leger, Prampolini, Picasso, Vantongerloo, Marcoussis, schwitters i inni, a z pozostałych polskich Leon Chwistek, Karol Hiller, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Mieczysław Szczuka.

W kręgu zainteresowania Muzeum znajduje się sztuka eksperymentalna i progresywna, kształtująca tradycję nowoczesności i będąca istotnym przejawem współczesnej kultury.

Podstawową wartością kolekcji jest jej niezmienne otwarcie na współczesność oraz podkreślenie społecznej odpowiedzialności sztuki – pochodna tradycji stojącej u jej źródeł. Z tej samej tradycji czerpie idea przekraczania barier dzielących różne dziedziny sztuki, idea decydująca o przyjęciu formuły integracji zbiorów w jeden „żywy” organizm sztuki.

Kontakt
tel. 42 634 39 48
e-mail: muzeum@msl.org.pl

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt