Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów

Przy Starej Kuźni uczczono pamięć pomordowanych ponad 5 tysięcy Romów i Sinti, deportowanych z Burgerlandu i Styrii do obozu cygańskiego na terenie Litzmannstadt Getto. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów wiceprezydent Miasta Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka złożyła kwiaty tam oraz zapaliła znicz.

7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

- Pamięć dla ofiar każdej wojny jest ważną przestrogą przed tragedią i okrucieństwem, ale także przed rasizmem, brakiem tolerancji oraz nienawiścią. Takie przesłanie niesie ze sobą również dzisiejsze spotkanie w Dniu Pamięci o Zagładzie Romów, który upamiętnia PORAJMOS, czyli masową eksterminację cygańskiej społeczności, dokonanej przez Niemców w okresie II wojny światowej, głównie w Auschwitz – powiedziała wiceprezydent Małgorzata Moskwa - Wodnicka

W uroczystościach udział wzięli także: wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski, przedstawiciele społeczności romskiej, ambasady Austrii, instytucji kultury oraz mieszkańcy.

Ważne słowa powiedziała również Krystyna Markowska, przedstawicielka społeczności romskiej, która podkreśliła, że wszyscy musimy zwracać uwagę na oznaki rasizmu czy dyskryminacji.

W październiku 1941 roku w siedzibie Gestapo w Łodzi ustalono utworzenie w Litzmannstadt Getto odizolowanego obozu dla Romów i Sini. Obóz ten utworzono na powierzchni niespełna 20 tys. m kw. w kwartale obecnych ulic: Wojska Polskiego, W. Głowackiego, Starosikawskiej i Obrońców Westerplatte. W obozie panowały tragiczne warunki bytowania. Jego funkcjonowanie zakończyła epidemia tyfusu, która wybuchła w połowie listopada 1941. W styczniu Romowie wywiezieni zostali do tworzonego miejsca zagłady w Chełmnie nad Nerem i zamordowani.

Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku. Upamiętnia on jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Romów. W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku w KL Auschwitz II-Birkenau Niemcy zgładzili w komorach gazowych 2897 romskich dzieci, kobiet i mężczyzn.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt