Modernizacja popularnego łódzkiego kąpieliska i przystani

Nowy przelew na stawach Jana nie tylko zapobiegnie podtopieniom, ale też urozmaici sposób spędzania wolnego czasu najmłodszym grami na świeżym powietrzu.

fot. Paweł Łacheta / UMŁ
W ramach inwestycji zostanie wykonana m. in. rozbudowa istniejącej budowli piętrząco-upustowej w postaci przelewu powierzchniowego, konstrukcji gabionowych zlokalizowanych po wschodniej części stawu oraz nowych umocnień brzegów wyspy
6 zdjęć
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Stawy Jana to dawny park dworski z zachowanym XVIII-wiecznym dworem Benedykta Górskiego. Dzisiaj to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku łodzian. To właśnie oni wykorzystując możliwości, jakie daje Budżet Obywatelski zdecydowali o budowie nowych alejek, oświetlenia i ławek wokół stawu.

- Sam zbiornik pełni nie tylko ważną funkcję rekreacyjną, ale także retencyjną redukując natężenie przepływu wody rzeki Olechówki. Mostek, który się tutaj znajduje to w rzeczywistości przelew, budowla służąca do regulowania przepływu wody. Przelew ten właśnie modernizujemy. Wszystko po to, aby ochronić mostek i utrzymać pełną funkcjonalność stawu. Ta inwestycja zapewni bezpieczne jego użytkowanie oraz pozwoli korzystać z plaży z kąpieliskiem oraz z przystani. Dzięki przelewowi dalej będziemy mogli piętrzyć wodę w zbiorniku – mówi Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent Miasta Łodzi.

W ramach inwestycji zostanie wykonana m. in. rozbudowa istniejącej budowli piętrząco-upustowej w postaci przelewu powierzchniowego, konstrukcji gabionowych zlokalizowanych po wschodniej części stawu oraz nowych umocnień brzegów wyspy.

- Inwestycja zapobiegnie również przelewaniu się przez mostek spiętrzonej wody przy letnich opadach nawalnych, co zagrażałoby konstrukcji budowli piętrzącej oraz mogłoby doprowadzić do zalania terenów położonych poniżej stawu. Przelew powierzchniowy jest więc zaworem bezpieczeństwa nie tylko dla budowli piętrząco-upustowej, ale też dla zabudowań mieszkalnych znajdujących się w okolicach Stawów Jana. Po modernizacji, gdy dojdzie do dużego spiętrzenia wody będzie ona płynęła, jak dotychczas – przez budowlę, a część popłynie przelewem – mówi Iwona Safjanowska, z-ca dyrektora MOSiR.

- Inwestycja - bez której korzystanie ze stawów nie byłoby możliwe - wiązała się z usunięciem kilkunastu drzew, które z nią kolidowały. MOSiR nie tylko odtworzy nasadzenia, ale wykona ich dwukrotnie więcej, tak aby na każde drzewo, którego nie ma przypadły dwa nowe. Nad Stawami Jana pojawią się między innymi nowe lipy i jesiony – dodaje wiceprezydent Skrzydlewska.

W ramach inwestycji wybudujemy także budki lęgowe dla ptaków, a na samym mostku powstanie strefa edukacyjna, która umożliwi organizowanie tu edukacyjnych wycieczek tematycznych.

- Strefa będzie miała formę gier na świeżym powietrzu. Każde dziecko znajdzie tu coś dla siebie. Dorosłym z kolei przypomną się najlepsze gry i zabawy z dzieciństwa. Gry będą wykonane z bezpiecznej i trwałej masy termoplastycznej.  Niewątpliwą zaletą proponowanych zabaw, jest możliwość aktywnego, a przy tym interesującego spędzania czasu na powietrzu, co świetnie wpływa na rozwój. Gry pozytywnie wpłyną na koordynację ruchową, a wiele z nich będzie wymagało także kreatywnego lub logicznego myślenia. Są ciekawą alternatywą dla wszelkich urządzeń elektronicznych, takich jak telefony i tablety, które często w zbyt dużym stopniu, pochłaniają nawet czas najmłodszych – dodaje Safjanowska.

Inwestycja zakończy się do 30 listopada. Jeśli pogoda uniemożliwi instalację gier na płycie przelewu, zostaną one wykonane wiosną, przed rozpoczęciem sezonu.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt