Kilka lat temu, podczas remontu „Hort Caffe”, które przejęło lokal po „Horteksie”, mozaika będącą dziełem łódzkiego artysty Zbigniewa Władyki została z kawiarni zdemontowana. Wylądowała na pobliskim trawniku, gdzie niszczała pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Teraz, po dokonaniu niezbędnych renowacji, trafi do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, gdzie stanie się elementem powstającej tam nowej wystawy stałej „Miasto – Moda – Maszyna”. Jej główną osią będzie szeroko rozumiany przemysł włókienniczy, który w XIX i XX w. kształtował oblicze Łodzi, wpływał na jej sytuację gospodarczą, społeczną i kulturową.
- Bardzo się cieszymy, że dzięki naszej interwencji mozaika przetrwa, a w przyszłości, po skomplikowanej renowacji, będzie cieszyć oczy zwiedzających CMWŁ. Mozaika Horteksu to nie tylko symbol związany z przeszłością naszego miasta budzący sentyment łodzian, ale także przykład sztuki użytkowej czasów PRL-u o dużej wartości artystycznej – mówi Aneta Dalbiak, dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Ekspozycja rozplanowana na trzech kondygnacjach Białej Fabryki będzie osnuta wokół trzech wątków tematycznych, takich jak: maszyny i techniki włókiennicze, historia Łodzi oraz moda i wzornictwo. Właśnie w tej ostatniej będzie można podziwiać mozaikę Zbigniewa Władyki.
- Wspólnie z partnerami postanowiliśmy zaproponować nowy obiekt ceramiczny w miejsce tego, który po odnowieniu trafi na wystawę. Przygotowujemy się właśnie do ogłoszenia konkursu na projekt, którego finał nastąpi w maju 2022, podczas 16. edycji Łódź Design Festival. Chcemy, aby decydujący w nim głos, również co do lokalizacji obiektu, mieli mieszkańcy naszego miasta. Szczegóły ogłosimy niebawem, ale już teraz możemy zdradzić, że planujemy, by temat realizacji nawiązywał do przygotowywanej przez muzeum wystawy „Miasto – Moda – Maszyna” – mówi Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.