MPK buduje centrum zasilania dla elektryków

W Zajezdni Limanowskiego powstaje stacja transformatorowa, która będzie dostarczać prąd dla autobusów elektrycznych. To kolejny etap przygotowań na przyjazd elektryków.

Stacja transformatorowa powstająca w Zajezdni Limanowskiego będzie dostarczać prąd dla autobusów elektrycznych.

MPK - Łódź pod koniec ubiegłego roku zakupiło 17 elektrycznych autobusów Volvo oraz dostosowane do nich ładowarki od firmy Ekoenergetyka-Polska. Pojazdy mają zostać dostarczone do Łodzi w pierwszym kwartale przyszłego roku.

W oczekiwaniu na pierwsze elektryczne autobusy trwa przygotowywanie infrastruktury, która będzie służyła do ich obsługi. Powstaje już m.in. specjalna wiata pod którą pojazdy będą parkowały i gdzie będzie można naładować baterie przed wyjazdem w trasę.

Kolejnym ważnym zadaniem tego projektu jest budowa stacji transformatorowej, która zapewni odpowiednie zasilanie dla ładowarek. Jej budowa właśnie się rozpoczęła.

- W poniedziałek zacznie się układanie linii kablowych, które będą zasilały całą tę stację. Z ulicy Hipotecznej będziemy podłączać zasilanie podstawowe natomiast z al. Włókniarzy zasilanie rezerwowe. Będzie wymagało to przejścia kablem pod aleją Włókniarzy tzw.  przeciskiem sterowanym - tłumaczy Łukasz Gdulewicz, kierownik budowy z firmy El Serwis. 

Instalacja teletechniczna będzie składać się między innymi z instalacji światłowodowej i Wi-Fi w celu odpowiedniej komunikacji ładowarek z systemem zarządzającym ich pracą, oraz komunikacji autobusów z siecią internetową.

- Budowa bazy dla naszych pierwszych, elektrycznych autobusów postępuje bardzo szybko. Na przełomie maja i czerwca zakończy się montaż stacji transformatorowej, a w sierpniu będzie już gotowa wiata, pod którą mają stacjonować elektryki. Warto zaznaczyć, że zgodnie z umową wykonawca ma czas na realizację zadania do połowy listopada.  Cieszy nas tak szybkie tempo prac i kończenie ich przed ustalonym terminem – podkreśla Zbigniew Papierski, prezes MPK – Łódź.

 

Przypomnijmy: Volvo 7900 Electric, które zostaną dostarczone do Łodzi, będą całkowicie niskopodłogowe i przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnością. Zamówione autobusy mają długość 12 metrów i mogą pomieścić 75 pasażerów, w tym 34 na miejscach siedzących. Zostaną wyposażone w szereg udogodnień dla pasażerów i kierowców, między innymi klimatyzację, monitoring wizyjny, system informacji pasażerskiej z ekranami LED i LCD oraz ładowarki USB. Pojazdy te będą kursowały na liniach 86, 83 i 80, które przebiegają przez centrum miasta.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt