Komórki przy ul. Abramowskiego powstały w latach 50-tych XX wieku. O ich wyjątkowości stanowi skala i detal architektoniczny niespotykany w tego typu obiektach. Niestety, większość z nich jest w złym stanie technicznym, powrastały w nie drzewa i grożą zawaleniem.
Jak poinformowała Ewelina Wróblewska, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, w ciągu najbliższego miesiąca ogłoszony zostanie przetarg na realizację robót budowlanych związanych z przebudową komórek w pasażu Abramowskiego. Projekt zakłada, że część komórek zostanie rozebrana, a część zrekonstruowana z prefabrykatów. W miejscu istniejącego tunelu powstanie ciąg pieszy oraz przywrócona funkcja terenu zielonego.
- Od strony ulicy Sienkiewicza utworzone zostanie „muzeum komórki”. Będzie to kilka komórek, którym przywrócimy pierwotny wygląd obejmujący drzwi i fasadę. W dalszej części będzie to teren zielony, w którym elementy prefabrykowane będą imitowały wygląd obecnych zabudowań – dodała dyrektor Ewelina Wróblewska.
Artur Nogala wicedyrektor Zarządu Lokali Miejskich poinformował, że w związku z planowanymi pracami komórki w pasażu Abramowskiego stracą swoją dotychczasową funkcję i nie będzie można już przechowywać w nich opału. Dlatego władze miasta podjęły decyzję o podłączeniu kamienic przy ul. Abramowskiego do sieci cieplnej.
Pierwszy etap przyłączeń zakończy się w 2019 roku i będzie dotyczył nieparzystej pierzei ul. Abramowskiego. Strona parzysta ulicy zostanie podłączona w drugim etapie. Do tego czasu lokatorzy składujący opał w komórkach będą mieli zapewnione przez Zarząd Lokali Miejskich zastępcze pomieszczenia na opał.
Podłączenie kamienic przy ul. Abramowskiego do sieci cieplnej oraz związana z tym termomodernizacja będzie kompleksowa. Obejmie ona ocieplenie budynków, wymianę stolarki okiennej, remonty dachów, klatek schodowych i wykonanie instalacji CO i wodno-kanalizacyjnej. W przyszłym roku ZLM będzie składał wniosek o jej dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Łączny koszt termomodernizacji szacowany jest na ok. 10 mln zł, z czego spodziewane dofinansowanie powinno wynieść 6 mln zł.