Muzeum komórki. Przebudowa pasażu Abramowskiego

Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosi niebawem przetarg na przebudowę komórek przy ul. Abramowskiego znanych m.in. z teledysku Maanamu i serialu „Stawka większa niż życie”. Projekt zakłada utworzenie zielonego pasażu, pergoli i zachowania części komórek w formie reliktu.

Komórki przy ul. Abramowskiego powstały w latach 50-tych XX wieku. O ich wyjątkowości stanowi skala i detal architektoniczny niespotykany w tego typu obiektach. Niestety, większość z nich jest w złym stanie technicznym, powrastały w nie drzewa i grożą zawaleniem.

Jak poinformowała Ewelina Wróblewska, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, w ciągu najbliższego miesiąca ogłoszony zostanie przetarg na realizację robót budowlanych związanych z przebudową komórek w pasażu Abramowskiego. Projekt zakłada, że część komórek zostanie rozebrana, a część zrekonstruowana z prefabrykatów. W miejscu istniejącego tunelu powstanie ciąg pieszy oraz przywrócona funkcja terenu zielonego.

- Od strony ulicy Sienkiewicza utworzone zostanie „muzeum komórki”. Będzie to kilka komórek, którym przywrócimy pierwotny wygląd obejmujący drzwi i fasadę. W dalszej części będzie to teren zielony, w którym elementy prefabrykowane będą imitowały wygląd obecnych zabudowań – dodała dyrektor Ewelina Wróblewska.

Artur Nogala wicedyrektor Zarządu Lokali Miejskich poinformował, że w związku z planowanymi pracami komórki w pasażu Abramowskiego stracą swoją dotychczasową funkcję i nie będzie można już przechowywać w nich opału. Dlatego władze miasta podjęły decyzję o podłączeniu kamienic przy ul. Abramowskiego do sieci cieplnej.

Pierwszy etap przyłączeń zakończy się w 2019 roku i będzie dotyczył nieparzystej pierzei ul. Abramowskiego. Strona parzysta ulicy zostanie podłączona w drugim etapie. Do tego czasu lokatorzy składujący opał w komórkach będą mieli zapewnione przez Zarząd Lokali Miejskich zastępcze pomieszczenia na opał.

Podłączenie kamienic przy ul. Abramowskiego do sieci cieplnej oraz związana z tym termomodernizacja będzie kompleksowa. Obejmie ona ocieplenie budynków, wymianę stolarki okiennej, remonty dachów, klatek schodowych i wykonanie instalacji CO i wodno-kanalizacyjnej. W przyszłym roku ZLM będzie składał wniosek o jej dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Łączny koszt termomodernizacji szacowany jest na ok. 10 mln zł, z czego spodziewane dofinansowanie powinno wynieść 6 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt