Na Bałutach powstaje hospicjum dla dorosłych

W dawnej szkole przy ul. Pojezierskiej 45/51 trwają prace remontowe. Użyczony Stowarzyszeniu Hospicjum Łódzkie przez miasto obiekt ma zamienić się w miejsce, w którym przebywające osoby będą czuły się bezpiecznie, a nie samotnie. Będzie im ciepło, zastaną spokój, a przede wszystkim nie będą skazane na ból.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Apel o przekazywanie 1 proc. z podatków na rzecz placówki wystosowała do łodzian również prezydent Hanna Zdanowska
11 zdjęć
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

Do uruchomienia placówki potrzeba jeszcze 14 mln zł. Dotychczas ze zgromadzonych przez Stowarzyszenie środków udało się wymienić w budynku wszystkie instalacje wewnętrzne, podzielić pomieszczenia zgodnie z docelowym przeznaczeniem. We wschodnim skrzydle, które ma posłużyć do opieki stacjonarnej wymieniono wszystkie okna, a w całym budynku wyremontowano dach. Od 2014 r. przeprowadzone prace pochłonęły 2 mln zł. - Obiekt przygotowany jest do rozpoczęcia prac wykończeniowych - podsumowuje zakres przeprowadzonych robót Andrzej Małocha, koordynator ds. adaptacji i remontu budynku.

Według szacunków w Łodzi brakuje ok. 60 łóżek dla pacjentów opieki paliatywnej. 90 proc. z nich to seniorzy. Z doświadczenia Stowarzyszenia wynika, że wielu z nich umiera w biedzie, samotności, cierpiąc w bólu. Dlatego tak ważne jest, by hospicjum rozpoczęło jak najszybciej swoją działalność. Z całodobowej opieki skorzysta 60 pacjentów.

W kolejnych etapach Stowarzyszenie Hospicjum Łódzkie planuje wyremontować drugie skrzydło budynku, gdzie znajdować się będzie ośrodek pobytu dziennego dla 20 pacjentów onkologicznych i z chorobą Alzheimera. Będzie to także ośrodek szkoleniowy dla lekarzy medycyny paliatywnej z całej Polski. Ukończone hospicjum będzie służyło nie tylko samym łodzianom, stanie się również ważnym ośrodkiem edukacyjnym w kraju.

Twórcy hospicjum zakładają, że placówka rozpocznie działalność w połowie 2020 r. By tak się stało, potrzebne są pieniądze, które Stowarzyszenie pozyskuje na różne sposoby. M.in. z wpłat z 1 proc. PIT. Apel o przekazywanie 1 proc. z podatków na rzecz placówki wystosowała do łodzian również prezydent Hanna Zdanowska.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt