Na imieninach u "ojca" fabrycznej Łodzi. Odbyly się "Rajmundalia"!

Rajmund Rembieliński został bohaterem miesiąca maja w ramach miejskiej akcji „12 bohaterów na 12 miesięcy Stulecia Niepodległości”. Przed „Sukcesją” przy pomniku urbanisty-wizjonera odbyły się barwne „Rajmundalia”.

6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

W imprezie wzięło udział wiele osób, które przyczyniły się do powstania rzeźby m.in. senator Ryszard Bonisławski (prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi), prezes Fabryki Biznesu, inwestora „Sukcesji” Krzysztof Apostolidis oraz autorzy – łódzcy artyści Zofia -Władyka Łuczak i Krzysztof Łuczak. W imprezie brali udział także łódzcy przewodnicy z Koła Przewodników im. Rajmunda Rembielińskiego oraz młodzież   z Publicznego Gimnazjum nr 10 im. Rajmunda Hiacynta Rembielińskiego oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi. Wartę honorową wystawiła formacja „Strażnicy Tradycji”, utworzona przez uczniów CKZiU.

- Dzięki Rajmundowi Rembielińskiemu w latach 1821-1823 roku powstała osada sukiennicza, tzw. Nowe Miasto, a w latach 1824-1828 osada bawełniano-lniana Łódka i cztery kolonie. Rembieliński nazywany jest "ojcem" włókienniczej i przemysłowej Łodzi – powiedział wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski. - To ważne, że pamięć o jego zasługach, a zwłaszcza planie zagospodarowania terenu Łodzi została uwieczniona w pomniku, a mieszkańcy chcą pamiętać o twórcy przemysłowego rozwoju naszego miasta.

Łodzianie otrzymać wyjątkową niespodziankę, swoistą "mapę do mapy" Rajmunda Rembielińskiego. Zostały na niej naniesione objaśnienia, jak czytać słynny „przemysłowy” plan Rembielińskiego, odtworzony na chodniku przed „Sukcesją” u stóp pomnika.

29 maja na łodzian czekało wiele atrakcji przygotowanych wspólnie z C.H "Sukcesja". W programie były ciekawe wycieczki "szlakiem Rajmunda Rembielińskiego", patriotyczna”, biało-czerwona wata cukrowa, ciastka „z epoki”, czyli napoleonki” i możliwość wykonania zdjęcia w retro-fotobudce. Każdy uczestnik otrzymał drobny imieninowy upominek - bransoletkę w barwach Łodzi, przypinkę z wizerunkiem Rajmunda Rembielińskiego oraz mógł zjeść tradycyjną łódzką zupę, w imieninowej cenie, w restauracji z polską kuchnią, na terenie centrum. Ciekawą atrakcją jest „Gobelin Rembielińskiego” – w holu „Sukcesji” stanęła kanwa włókiennicza, na której wszyscy gości „Sukcesji” będą przez dwa miesiące tworzyli rękodzieło z włóczki.

W ten sposób poczują klimat pierwszych łódzkich fabryk, które nigdy by nie powstały gdyby nie plany i słynny szkic Rajmunda Rembielinskiego.

 

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt