Najgorsze dla naszych dróg, są temperatury oscylujące w okolicy zera i oraz duża wilgoć i opady deszczu marznące w nocy. Wtedy woda wpływa w spękania asfaltu i przy ujemnych temperaturach powoduje powstanie ubytku w nawierzchni. Zwłaszcza na drogach, które są bez podbudowy, a asfalt ułożony jest na trylince, czy „kocich łbach”. Dlatego też w Łodzi prowadzimy tak dużo inwestycji, modernizacji dróg, a nie remontów, aby kompleksowo przebudowywać ulice, a co za tym idzie zażegnać problem dziurawych ulic.
Umowy z 4 firmami łatającymi dziury są podpisane na trzy lata, aby przez cały okres zimowy byli wykonawcy prac. Obecne umowy obowiązują w latach 2020-2022. Każdego roku zużywamy ponad 1 tysiąc tony masy bitumicznej. Jeśli sprzyja pogoda dziury naprawiane są tzw. metodą „na ciepło” – po oczyszczeniu dziury i wycięciu wokół niej asfaltu gorącą masą bitumiczną zalewa się ubytek i go wyrównuje. Gdy pracy na drogach jest bardzo dużo lub pogoda nie sprzyja (jest mróz i intensywne opady) dziury zabezpiecza się „na zimno”. To oznacza, że w dziurę wsypuje się granulat asfaltowy i wyrównuje. Ta metoda jest zdecydowanie szybsza, ale też mniej trwała. Służy do czasowego zabezpieczenia dziury. Po pewnym czasie drogowcy wracają w to samo miejsc naprawiając uszkodzenie w sposób znacznie trwalszy metodą „na ciepło”.
Dziury w łódzkich drogach można zgłaszać:
na Facebooku Łodzi
na Facebooku Zarządu Dróg i Transportu
na e-mail: zglosdziure@zdit.uml.lodz.pl
pod nr tel: 42 272 64 42
Kierowcy, którzy wpadając w dziurę uszkodzą swój pojazd mogą starać się o zwrot kosztów związanych z naprawą kontaktując się ze ZDiT i składając do zarządu odpowiedni wniosek (wzór dostępny na stronie www.zdit.uml.lodz.pl