Na Piotrkowskiej będą kosze na segregowane śmieci. Zachęcimy też do rezygnacji z plastikowych opakowań

Wdrożenie szerokiego programu proekologicznego w naszym mieście, który rozpocznie się od ulicy Piotrkowskiej, zapowiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Ustawimy kosze na segregowane śmieci, zachęcimy do rezygnacji z plastikowych opakowań i słomek
3 zdjęcia
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

- Wszyscy wiemy, że ulica Piotrkowska to nasza wizytówka i duma. Od lat konsekwentnie przywracamy jej świetność: wykonaliśmy jej gruntowny remont i animujemy na niej życie kulturalne. Ulica Piotrkowska może być nie tylko wizytówką miasta, ale także jego ekologicznej przemiany - podkreśliła prezydent Łodzi.

Od początku przyszłego roku od ulicy Piotrkowskiej rozpocznie się segregowanie śmieci w przestrzeniach publicznych. Zwykłe kosze na odpady zmieszane zostaną zastąpione na te selektywne, w których segregowane są plastik, szkło, papier, bio i mieszane. Od głównej łódzkiej ulicy chcemy zacząć zmiany, które zostaną wprowadzone z czasem w pozostałych częściach miasta. Wszystko po to, aby jak największy odsetek śmieci był segregowany i poddawany recyklingowi.

- Będziemy też zachęcać przedsiębiorców do rezygnacji z jednorazowych, plastikowych opakowań i innych przedmiotów wykorzystywanych w gastronomii, handlu i usługach. Pierwsze lokale zrezygnowały z plastikowych opakowań na wynos i plastikowych słomek w zamian oferując klientom biodegradowalne. My zamierzamy zachęcać i wspierać przedsiębiorców we wprowadzaniu pierwszych i kolejnych rozwiązań proekologicznych - potwierdził Piotr Kurzawa z ŁCW.

Do akcji włącza się również Urząd Miasta Łodzi, który prześle w przyszłym tygodniu do instytucji i spółek podległych miastu pisma w tej sprawie, a już są pierwsze sygnały o chęci wprowadzania rozwiązań proekologicznych, m.in. w zakresie asortymentu w zamówieniach naczyń jednorazowych lub wodę w plastikowych butelkach.

Ważne będzie także wsparcie rządu w wysiłkach na rzecz ograniczania liczby śmieci i wspierania recyklingu. Jednym z takich narzędzi może być np. wprowadzenie kaucji od opakowań z tworzyw sztucznych, tak jak ma to miejsce w przypadku szklanych.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt