Na placu Wolności stanie 56 ławek. Zobacz, jak będą wyglądać [ZDJĘCIA]

Prace budowlane na placu Wolności jeszcze się nie rozpoczęły, ale już można przetestować ławki, które staną tu po remoncie.

fot. ŁÓDŹ.PL
Na placu Wolności takich ławek stanie po remoncie aż 56
5 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Ławka, którą od czwartku (27 listopada) łodzianie mogą przetestować na placu Wolności, została wykonana z materiałów najwyższej jakości - malowanej stali oraz drewna. Produkt posiada certyfikat FCS (Forrest Management Certificate), który jest potwierdzeniem pochodzenia drewna z lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny, spełniający wysokie standardy społeczne i środowiskowe w całym łańcuchu dostaw. Drewnem użytym do produkcji jest jatoba (wiśnia brazylijska, Hymenhaea courbaril) pochodząca z Ameryki Południowej. Drewno pozostaje w stanie surowym, co oznacza, że będzie się zmieniało z czasem. Zmianie ulegnie jego kolor, przy zachowaniu pozostałych parametrów (np. twardość czy odporność na zarysowania).

Niskie koszty eksploatacji i ciekawy design

Przez pierwsze tygodnie po zainstalowaniu szczeble będą mieć ciepły brązowy kolor, który z czasem przechodzić będzie w odcienie jasnej szarości. Zmiana koloru nastąpi stopniowo i równomiernie, przy czym ostateczna barwa ma komponować się z innymi materiałami, które pojawią się na pl. Wolności: zielenią, malowaną stalą oraz granitem w dwóch odcieniach szarości.

Egzotyczne drewno jatoba pod wpływem zmian wilgotności powietrza przechodzi proces otwierania i ponownego zamykania porów, które uwidaczniają się jako powierzchniowe mikrorysy. Jest to proces znany, powtarzający się i nie wpływający na właściwości samego drewna. Warto go jednak obserwować jako ciekawe przemiany zachodzące w drewnie egzotycznym.

Surowe drewno ławki nie będzie wymagać pielęgnacji – nie ma potrzeby cyklicznego olejowania. Jest to krok w kierunku obniżania kosztów eksploatacji i pewność, że przez długie lata ławka będzie wyglądała równie pięknie. 

Jak zmieni się plac Wolności?

Na placu Wolności po przebudowie stanie 56 wolnostojących ławek, 10 peronowych, 23 mamurkowych oraz  12 koszy zwykłych i 13 do segregacji, 58 stojaków rowerowych i 6 gablot city light. ZOBACZ TAKŻE: <link aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/plac-wolnosci-bedzie-zielony-drzewa-kwiaty-i-ogrodki-wizualizacje-id42991/2021/8/26/>Plac Wolności będzie zielony: drzewa, kwiaty i ogródki [WIZUALIZACJE]</link>


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Kontakt