Powołanie w Łodzi Centrów Zdrowego Aktywnego Seniora ma na celu utworzenie i prowadzenie sal szkoleniowo-warsztatowych przy Miejskich Centrach Medycznych, w ramach których będą odbywały się zajęcia edukacyjno-integracyjne z zakresu profilaktyki zdrowotnej dla osób starszych, w tym pacjentów przychodni. Przewidziane jest utworzenie 5 centrów, które będą funkcjonowały przy wybranych przychodniach miejskich. Centrum Zdrowego Aktywnego Seniora to kolejny projekt Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ, mający na celu aktywizację społeczną osób starszych w miejscu ich zamieszkania.
W miejskiej przychodni przy ul. Szpitalnej powstanie punkt, który będzie pełnić równocześnie funkcję miejsca spotkań edukacyjnych, rekreacyjnych, towarzyskich, jak i kawiarenki internetowej oraz świetlicy. CZAS będzie działał 5 dni w tygodniu, w godzinach pracy przychodni, w oparciu o ustalony harmonogram cyklicznych zajęć edukacyjnych, kulturalnych oraz rekreacyjnych. W wybranych terminach będą się w nim odbywać wykłady, prelekcje prozdrowotne oraz kursy komputerowe. W czasie wolnym od zajęć do dyspozycji seniorów będą komputery, gry planszowe, czasopisma, książki oraz kawa i herbata.
W Centrum działać będzie również Łódzki Telefon Życzliwości. - Docelowo chcemy rozwinąć w CZAS ideę wolontariatu, w ramach którego wolontariusze 60+ będą zachęcać odwiedzających do podejmowania różnych form aktywności oraz wyposażać ich w wykazy wydarzeń odbywających się w mieście w danym miesiącu - podkreślają pracownicy Wydziału Zdrowia UMŁ.
Na realizację zadania pn. "Stworzenie Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora w Miejskim Centrum Medycznym 'Widzew' w Łodzi przy ul. Szpitalnej 6" przekazano
z budżetu miasta kwotę 350 tys. złotych. Pieniądze te zostaną przeznaczone na przebudowę pracowni RTG, przebudowę rejestracji oraz korytarza, wydzielenie aneksu kuchennego, toalet i szatni oraz zakup mebli, drobnego sprzętu rehabilitacyjnego i sprzętu komputerowego. Powstanie sala do ćwiczeń rehabilitacyjnych i wykładów, pracownia komputerowa, pomieszczenie do obsługi telefonu zaufania, porad psychologicznych i promocji zdrowia. Planowane zakończenie inwestycji przewidywane jest na koniec grudnia 2017 roku.