Nagroda dla Księżego Młyna za kompleksowe podejście do rewitalizacji

Modelowa kooperacja w ramach rewitalizacji i nagroda dla „Najlepszej praktyki miejskiej” - tak brzmi tytuł wyróżnienia jakie otrzymał Księży Młyn.

W ślad za tym łódzka rewitalizacja będzie promowana przez Komisję Europejską i URBACT – program zrzeszający ekspertów zajmujących się problematyką miast, jako wzorcowy przykład w całej Europie. Podczas spotkań i konferencji łódzcy urzędnicy będą dzielić się wiedzą, jak wdrażać rewitalizację, a przykładem będzie Księży Młyn.

- Nagrodą jest pakiet promocyjny i komunikacyjny, którego koszty ponosiła będzie Unia Europejska – wyjaśnia Aleksandra Olejnik z Biura Strategii Miasta UMŁ. – URBACT po raz pierwszy przyznał tę nagrodę. Tym bardziej cieszy, że Łódź jest jej laureatką.

***

Pierwsze prace rewitalizacyjne na Księżym Młynie ruszyły na przełomie 2012 i 2013 r.  Docelowo wyremontowanych zostanie 21 budynków, 270 całkowicie odnowionych mieszkań, ponad 5 ha terenów zielonych.

W tym tygodniu ruszył remont famuły przy ul. Przędzalnianej 57. Po remoncie, który potrwa do początku przyszłego roku z 12 pozostanie 6 mieszkań oraz powstaną dwie duże pracownie artystyczne. Koszt przedsięwzięcia - 2,2 mln zł. 

- Na Księżym Młynie realizujemy potrzeby, a nie zachcianki – mówi Arkadiusz Bogusławski, kierownik projektu rewitalizacji Księżego Młyna. – Współpraca i rozwiązywanie najróżniejszych ludzkich problemów to mniej widoczna, społeczna strona rewitalizacji, która z pewnością zdecydowała o wyróżnieniu przyznanym przez URBACT.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt