Co roku Biblioteka Miejska w Łodzi otwiera bądź odświeża kolejne filie, które swoim wnętrzem zachęcają do odwiedzin. Zachwycają nie tylko bogate księgozbiory, kolekcje audio- i ebooków oraz gier planszowych, ale również liczne sale tematyczne, szeroki wachlarz zajęć dodatkowych dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Standardem są także sale dla najmłodszych, gdzie zabawę łączy się z aktywnościami stymulującymi rozwój, a rodzice mogą oswajać maluchy z kulturą czytania i przestrzenią biblioteki
W bibliotekach odbywają się m. in. spotkania autorskie, warsztaty, spacery tematyczne, zajęcia edukacyjne, konwersacje, korepetycje, spotkania dotyczące m.in. aktywizacji zawodowej, spotkania z dietetykiem, psychologiem, jak i sąsiedzka wymianę roślin, pchli targ w duchu zero waste i pikniki na powitanie sezonu.
Wśród wszystkich łódzkich bibliotek góruje Mediateka przy ul. Moniuszki 5 - to multimedialny i najnowocześniejszy tego typu obiekt w kraju. Jest oczywiście pełna książek, ale także komiksów, gier, sal dedykowanych nowym mediom, a nawet klocków Lego. Nakręcisz filmy na TikToka, zorganizujesz sesję fotograficzną, posłuchasz winyli, poderwiesz samolot z lotniska na Lublinku, przeczytasz najciekawsze komiksy i zagrasz z przyjaciółmi w ulubioną planszówkę. Możesz też oczywiście oddać się klasycznej lekturze w wygodnej kanapie przy kawie.
MeMo powstała w zabytkowych wnętrzach willi Ludwika Meyera. Uratowana od ruiny wielkomiejska architektura pełna jest nowych mediów, technologii, bogatych zbiorów umieszczonych na trzech piętrach w kilkunastu salach, z których każdy wybierze swoją ulubioną, a może nawet kilka.
Pozostałe wyremontowane filie Biblioteki Miejskiej w Łodzi, które trzeba zobaczyć:
- Biblioteka Secesja.Archihub (ul. Zachodnia 76)
- Biblioteka Rozgrywka (ul. Powstańców Wielkopolskich 3)
- Biblioteka Słówka (ul. Boya-Żeleńskiego 15)
- Biblioteka Tatarak (ul. Turoszowska 9 a)
- Biblioteka Miejscówka (ul. Tomaszewicza 2)
- Biblioteka Kostka (ul. Kostki Napierskiego 4)
- Biblioteka Gdańska (ul. Gdańska 8)
- Biblioteka Ferment (ul. Wróblewskiego 67)
- Biblioteka Dygresja (ul. Rewolucji 1905 r. 84)
- Biblioteka Wolność (plac Wolności 4)
- Biblioteka Odyseja (ul. Wschodnia 42)
- Biblioteka Retro (ul. Narutowicza 91a)
- Biblioteka Czterech Kultur (ul. Brzeźna 10)
- Biblioteka Otwarta (ul. Narutowicza 8/10)
- Biblioteka Bliska (ul. Ketlinga 21)
- Biblioteka Tuvim (ul. Tuwima 46)
- Biblioteka Przystań (ul. Przybyszewskiego 46/48)
- Biblioteka Traf (ul. Cieszkowskiego 11a)
- Biblioteka Rudzka (ul. Ujście 4)