Najmłodszym ofiarom niemieckiej okupacji. Na cmentarzu pw. św. Wojciecha odsłonięto pomnik Pamięci Dzieci Polskich.

W piątek, 1 grudnia na cmentarzu rzymsko-katolickim pw. św. Wojciecha w Łodzi przy ul. Kurczaki 81 odsłonięto pomnik Pamięci Dzieci Polskich – Ofiar Niemieckich Obozów na Terenie Łodzi i Okolic. W uroczystościach udział wzięli goście – ocaleli z funkcjonującego w czasie II wojny światowej niemieckiego obozu przy ulicy Przemysłowej w Łodzi oraz członkowie rodzin byłych więźniów tej placówki. Przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwo, młodzież z okolicznych szkół.

fot. Patryk Wacławiak / UMŁ
7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Miejsce usytuowania pomnika związane jest rolą cmentarza św. Wojciecha, który zarządzeniem niemieckich okupantów jako jedyne miejsce pochówku zmarłych narodowości polskiej na terenie okupowanego miasta. To na nim znajduje się m.in. 77 znanych pochówków więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich z ulicy Przemysłowej. Tylko dwoje spośród tych dzieci spoczywa w oznaczonych grobach.

Chciałabym, żeby ten pomnik był nie tylko kamieniem węgielnym pamięci, lecz także źródłem inspiracji do działania na rzecz pokojowego współżycia i ochrony praw każdego dziecka na świecie. Niech nasza obecność tutaj stanowi zobowiązanie do przekazywania przyszłym pokoleniom prawdy o tych strasznych wydarzeniach, aby nigdy więcej nie dopuścić do podobnych okrucieństw – powiedziała podczas uroczystości wiceprezydent Joanna Skrzydelwska.

Pomnik poświęcony jest upamiętnieniu 500 dzieci, które poniosły śmierć w wyniku uwięzienia w łódzkich obozach utworzonych przez okupanta niemieckiego i pochowane zostały w nieoznaczonych miejscach na terenie łódzkich nekropoli. Pośród upamiętnionych ofiar znajduje się również ponad 70 małych więźniów z obozu w Konstantynowie Łódzkim, którzy przed śmiercią przeniesieni zostali do obozu-szpitala (Krankenlager) przy dzisiejszej ul. Strzelców Kaniowskich lub do łódzkich szpitali i w konsekwencji pochowani zostali na lokalnych cmentarzach.

Inicjatorem powstania pomnika jest Muzeum Dzieci Polskich –ofiar totalitaryzmu. Pomnik dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. Wsparcia przy realizacji projektu budowy pomnika udzieliła Archidiecezja Łódzka.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt