Miejsce usytuowania pomnika związane jest rolą cmentarza św. Wojciecha, który zarządzeniem niemieckich okupantów jako jedyne miejsce pochówku zmarłych narodowości polskiej na terenie okupowanego miasta. To na nim znajduje się m.in. 77 znanych pochówków więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich z ulicy Przemysłowej. Tylko dwoje spośród tych dzieci spoczywa w oznaczonych grobach.
Chciałabym, żeby ten pomnik był nie tylko kamieniem węgielnym pamięci, lecz także źródłem inspiracji do działania na rzecz pokojowego współżycia i ochrony praw każdego dziecka na świecie. Niech nasza obecność tutaj stanowi zobowiązanie do przekazywania przyszłym pokoleniom prawdy o tych strasznych wydarzeniach, aby nigdy więcej nie dopuścić do podobnych okrucieństw – powiedziała podczas uroczystości wiceprezydent Joanna Skrzydelwska.
Pomnik poświęcony jest upamiętnieniu 500 dzieci, które poniosły śmierć w wyniku uwięzienia w łódzkich obozach utworzonych przez okupanta niemieckiego i pochowane zostały w nieoznaczonych miejscach na terenie łódzkich nekropoli. Pośród upamiętnionych ofiar znajduje się również ponad 70 małych więźniów z obozu w Konstantynowie Łódzkim, którzy przed śmiercią przeniesieni zostali do obozu-szpitala (Krankenlager) przy dzisiejszej ul. Strzelców Kaniowskich lub do łódzkich szpitali i w konsekwencji pochowani zostali na lokalnych cmentarzach.
Inicjatorem powstania pomnika jest Muzeum Dzieci Polskich –ofiar totalitaryzmu. Pomnik dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. Wsparcia przy realizacji projektu budowy pomnika udzieliła Archidiecezja Łódzka.