Najstarsze łódzkie kino będzie bohaterem wystawy w Narodowym Centrum Kultury Filmowej

Kino Polonia będzie bohaterem głównej, multimedialnej wystawy w Narodowym Centrum Kultury Filmowej. Znajdzie się tam m.in. hala zdjęciowa, studio telewizyjne oraz studia efektów specjalnych i dźwięku. Budowa właśnie się rozpoczęła.

NCKF
Kino "Polonia" będzie bohaterem głównej, multimedialnej wystawy w Narodowym Centrum Kultury Filmowej (wizualizacja).

Kino Polonia, największa z trzech wystaw stałych NCKF, jest multimedialną opowieścią o historii kultury filmowej na ziemiach polskich od pierwszych projekcji po czasy współczesne. Przestrzeń edukacyjna składająca się z sześciu osobnych stref laboratoryjnych przyczyni się do promowania świadomego i aktywnego uczestnictw  w kulturze filmowej.

Przebudowę wybranych przestrzeni obiektu EC1 Wschód na potrzeby Narodowego Centrum Kultury Filmowej wykonuje firma PAGMA-BUD sp. z o.o.. Umowa została podpisana 31 marca br.

Misją tych przestrzeni jest świadomość, że „ludzie czerpią z filmu wiedzę, emocje i piękno; chcą go poznawać, rozumieć i współtworzyć.” Właśnie na ten aktywny udział i współtworzenie położono bardzo mocny nacisk podczas przygotowania strategii i oferty programowej NCKF. Nowoczesne sale warsztatowe to profesjonalnie wyposażona i nowoczesna przestrzeń dla kreatywnych działań, a znajdziemy wśród nich między innymi studio efektów specjalnych, mini studio telewizyjne, demonstracyjną halę zdjęciową czy studio dźwięku. Dzięki temu, goście NCKF będą mogli zostać twórcami filmów, programów telewizyjnych, animacji i wielu innych form kinematograficznych.

W bogatym programie placówki znajdą się warsztaty, których uczestnicy będą brać udział w kolejnych fazach powstawania filmów, nauczą się zasad tworzenia scenariuszy, rysowania storyboardów, organizowania pracy na planie (oświetlenie, ruch kamery); montażu (montowanie fragmentów filmów, zmiana nasycenia barw, kadrowanie – pozwoli na poznanie zasad postprodukcji). Tych aktywności jest oczywiście wiele, wiele więcej. Naszych gości  nauczymy konstruowania zabawek optycznych, dowiemy się wspólnie jak działa ludzkie oko – a nawet zbudujemy jego trójwymiarowy model! – poznamy tradycyjne techniki fotograficzne a wywołane w ciemni zdjęcia zabierzemy do domów. Poznamy sposoby realizacji efektów specjalnych, weźmiemy udział w warsztatach charakteryzatorskich oraz stworzymy autorskie animacje. Nie zabraknie nawet okazji do udziału w rodzinnych sesjach zdjęciowych, które będą pretekstami do odkrywania archeologii fotografii i poznawania jej technik oraz historii ludzkich starań do utrwalania obrazów.

Oferta NCKF jest szeroko adresowana a wśród jej odbiorców znajdą się przedszkola, szkoły, nauczyciele, rodziny, młodzież i dorośli, profesjonaliści i zainteresowane firmy. Uruchomienie tej części NCKF zaplanowano na 2023 rok.

- Drugiego takiego miejsca w Polsce nie będzie. Właśnie ze względu na szerokie możliwości - od demonstracyjnych nagrań, po efekty specjalne, dubbing - zagadnienia związane nie tylko z filmem, atrakcyjne dla wszystkich grup odbiorców – mówi Barbara Fronczkowska, kierująca Działem Edukacji Filmowej NCKF.

Finansowanie przebudowy zapewnione jest z środków budżetu Miasta Łodzi a wyposażenie  z programu operacyjnego "Infrastruktura i środowisko", dla którego instytucją zarządzającą jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polecane aktualności

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Kontakt