Najstarsze łódzkie kino będzie bohaterem wystawy w Narodowym Centrum Kultury Filmowej

Kino Polonia będzie bohaterem głównej, multimedialnej wystawy w Narodowym Centrum Kultury Filmowej. Znajdzie się tam m.in. hala zdjęciowa, studio telewizyjne oraz studia efektów specjalnych i dźwięku. Budowa właśnie się rozpoczęła.

NCKF
Kino "Polonia" będzie bohaterem głównej, multimedialnej wystawy w Narodowym Centrum Kultury Filmowej (wizualizacja).

Kino Polonia, największa z trzech wystaw stałych NCKF, jest multimedialną opowieścią o historii kultury filmowej na ziemiach polskich od pierwszych projekcji po czasy współczesne. Przestrzeń edukacyjna składająca się z sześciu osobnych stref laboratoryjnych przyczyni się do promowania świadomego i aktywnego uczestnictw  w kulturze filmowej.

Przebudowę wybranych przestrzeni obiektu EC1 Wschód na potrzeby Narodowego Centrum Kultury Filmowej wykonuje firma PAGMA-BUD sp. z o.o.. Umowa została podpisana 31 marca br.

Misją tych przestrzeni jest świadomość, że „ludzie czerpią z filmu wiedzę, emocje i piękno; chcą go poznawać, rozumieć i współtworzyć.” Właśnie na ten aktywny udział i współtworzenie położono bardzo mocny nacisk podczas przygotowania strategii i oferty programowej NCKF. Nowoczesne sale warsztatowe to profesjonalnie wyposażona i nowoczesna przestrzeń dla kreatywnych działań, a znajdziemy wśród nich między innymi studio efektów specjalnych, mini studio telewizyjne, demonstracyjną halę zdjęciową czy studio dźwięku. Dzięki temu, goście NCKF będą mogli zostać twórcami filmów, programów telewizyjnych, animacji i wielu innych form kinematograficznych.

W bogatym programie placówki znajdą się warsztaty, których uczestnicy będą brać udział w kolejnych fazach powstawania filmów, nauczą się zasad tworzenia scenariuszy, rysowania storyboardów, organizowania pracy na planie (oświetlenie, ruch kamery); montażu (montowanie fragmentów filmów, zmiana nasycenia barw, kadrowanie – pozwoli na poznanie zasad postprodukcji). Tych aktywności jest oczywiście wiele, wiele więcej. Naszych gości  nauczymy konstruowania zabawek optycznych, dowiemy się wspólnie jak działa ludzkie oko – a nawet zbudujemy jego trójwymiarowy model! – poznamy tradycyjne techniki fotograficzne a wywołane w ciemni zdjęcia zabierzemy do domów. Poznamy sposoby realizacji efektów specjalnych, weźmiemy udział w warsztatach charakteryzatorskich oraz stworzymy autorskie animacje. Nie zabraknie nawet okazji do udziału w rodzinnych sesjach zdjęciowych, które będą pretekstami do odkrywania archeologii fotografii i poznawania jej technik oraz historii ludzkich starań do utrwalania obrazów.

Oferta NCKF jest szeroko adresowana a wśród jej odbiorców znajdą się przedszkola, szkoły, nauczyciele, rodziny, młodzież i dorośli, profesjonaliści i zainteresowane firmy. Uruchomienie tej części NCKF zaplanowano na 2023 rok.

- Drugiego takiego miejsca w Polsce nie będzie. Właśnie ze względu na szerokie możliwości - od demonstracyjnych nagrań, po efekty specjalne, dubbing - zagadnienia związane nie tylko z filmem, atrakcyjne dla wszystkich grup odbiorców – mówi Barbara Fronczkowska, kierująca Działem Edukacji Filmowej NCKF.

Finansowanie przebudowy zapewnione jest z środków budżetu Miasta Łodzi a wyposażenie  z programu operacyjnego "Infrastruktura i środowisko", dla którego instytucją zarządzającą jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt