Najstarszy zachowany dokument dotyczący Łodzi do zobaczenia w Muzeum Miasta Łodzi!

Wyjątkowa okrągła rocznica nadania Łodzi praw miejskich nie może się odbyć bez prezentacji najstarszego dokumentu związanego z historią miasta. Co prawda, przywilej lokacyjny z 1423 roku zaginął, ale w Muzeum Miasta Łodzi będzie można zobaczyć odnawiający prawa miejskie przywilej renowacyjny.

Fot. Paweł Łacheta/UMŁ
2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Wydany 25 czerwca 1433 roku przez króla Władysława Jagiełłę akt potwierdzał i rozszerzał prawa nadane Łodzi przez monarchę 600 lat temu.

- Już tylko godziny dzielą nas od kulminacyjnych wydarzeń z okazji 600. Urodzin Łodzi. To chyba dobra pora, by wziąć głęboki oddech i… cofnąć się w daleką przeszłość. A tę spisaną na pergaminie mamy w Muzeum Miasta Łodzi. To akt renowacyjny lokacji naszego miasta, pochodzący z 1433 roku – powiedziała Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, która zachęciła łodzian: -  Świętujemy 600. Urodziny Łodzi. Spędzimy je na koncertach, wycieczkach, spacerach, piknikach czy lotach balonami, ale nie możemy zapomnieć o naszych początkach. Zachęcam, by przyjść do Muzeum Miasta Łodzi i przyjrzeć się aktowi renowacyjnemu lokacji Łodzi.

- Przywilej renowacyjny jest najstarszym zachowanym dokumentem związanym z naszym miastem. Dlatego nie mogło go zabraknąć podczas świętowania 600-lecia Łodzi. Przez najbliższe dni od 28 lipca do 6 sierpnia łodzianie oraz turyści będą mieli okazję oglądać ten zabytek o nieocenionej wartości historycznej. Taki okres ekspozycji wynika z wymogów konserwatorskich i troski o to, by ten bezcenny akt przetrwał kolejne setki lat – mówi Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Pergamin będzie eksponowany w gablocie umiejscowionej w Sali Lustrzanej. Bezcenny dokument umieszczono na bezkwasowym papierze. Muzeum zadbało również o odpowiednią wilgotność i ekspozycję na światło. Akt zostanie umieszczony w specjalnej gablocie – światło będzie się zapalało się dopiero, gdy podejdzie do niej zwiedzający. Przez 100 lat przywilej uznawany był  za zaginiony, został znaleziony przypadkowo podczas przeglądania rodzinnych pamiątek. Dokument odnaleziony został przez Krzysztofa Laszkiewicza i zidentyfikowany przez niego jako Przywilej Renowacyjny dla Łodzi. Przekazany przez Katarzynę Laszkiewicz z domu Panasiuk do Archiwum Diecezjalnego we Włocławku, które jest obecnym właścicielem dokumentu. Pomocy w transporcie obiektu do Łodzi udzieliła firma Eco-Art Packing.

- Zapraszam w urodzinowy weekend, 29-30 lipca do Muzeum Miasta Łodzi.. W te dni wstęp na wszystkie wystawy stałe będzie bezpłatny co mam nadzieję zachęci do świętowania u nas urodzin miasta, ale także spowoduje, że chętnych do obejrzenia dokumentu nie będzie brakowało – mówi Magda Komarzeniec.

Replika przywileju renowacyjnego trafi także do Kapsuły Czasu, która zostanie zamknięta w placówce.

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt