Najtrudniejszy etap rewitalizacji Szuflandii już za nami

W zabytkowym gmachu przy ul. Wólczańskiej 17 zakończył się kolejny etap remontu. gdzie odbudowane zostało południowe skrzydło. W ten sposób budynek Szuflandii, znanej z filmu Juliusza Machulskiego "Kingsajz", odzyskał oryginalny kształt.

fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
Paweł Bliźniuk przypomniał, że batalia o uratowanie Szuflandii trwa już blisko 5 lat
4 zdjęcia
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Najtrudniejszy etap rewitalizacji niszczejącej przez lata zabytkowej willi fabrykanckiej przy ul. Wólczańskiej 17 już za nami. Odbudowane zostało południowe skrzydło Szuflandii, która w ten sposób odzyskała bryłę znaną z filmu "Kingsajz". Wyburzenie przed laty tego skrzydła znacznie osłabiło konstrukcję budynku. Przypomnijmy, że na wiosną 2015 r. w zrujnowanej willi zawalił się dach i część stropów.

Paweł Bliźniuk, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, przypomniał, że batalia o uratowanie Szuflandii trwa już blisko 5 lat. - Niespełna 3 lata temu Rada Miejska wyraziła zgodę na wniesienie aportem tej nieruchomości do Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej. Wcześniej miasto próbowało sprzedać tę nieruchomość, ale nie znalazł się żaden nabywca. Gdy rozpoczynał się remont, drżeliśmy o to, czy nie będzie jakichś komplikacji, bo budynek był w tragicznym stanie. W poprzedniej kadencji próbowaliśmy namówić Radę Miejską do wniesienia aportu do spółki, ale wtedy dostaliśmy czerwone światło. Udało się to dopiero w 2015 r. po tym, jak nie udało się znaleźć kupca. Później były aż trzy przetargi zanim udało się wyłonić wykonawcę, który za 10,7 mln zł odbuduje Szuflandię. Wygląda na to, że po odtworzeniu lewego skrzydła, wszystko co najtrudniejsze przy rewitalizacji tej willi jest już za nami.

Krzysztof Kacprzak, wiceprezes Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej powiedział: - Przejęliśmy budynek w katastrofalnym stanie. Obecnie w Szuflandii trwają intensywne prace budowlane, tak by zamknąć wszystkie budynki przed nastaniem zimy. W głównym obiekcie trwają m.in. prace na poddaszu. Po ich zakończeniu, na początku września rozpocznie się montaż dachu. Prowadzimy konsultacje z konserwatorem zabytków w sprawie okien, które będą montowane zaraz po zakończeniu prac z odbudową dachu. Na terenie posesji znajdują się jeszcze dwa inne budynki. W jednym z nich trwają prace instalacyjne, a w drugim, który został odbudowany od podstaw, zakończono prace konstrukcyjne i jeszcze w sierpniu rozpocznie się montaż okien.

Rewitalizacja Szuflandii powinna zakończyć się do końca czerwca 2019 r. Działalność w nowej siedzibie ŁSI planuje rozpocząć na przełomie września i października.

Po zakończeniu prac budowlanych ŁSI przeprowadzi niwelację terenu posesji oraz wybuduje podziemne zbiorniki na wodę opadową.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt