Nakręceni folklorem

Oberek, mazurek, kujawiak, krakowiak – dawno zapomniane skoczne style taneczne przypomni Centrum Kultury Młodych, w ramach projektu "Nakręceni folklorem". Tancerze i soliści Zespołu Pieśni i Tańca „Łódź” postanowili tego lata przypomnieć o muzycznej tradycji łódzkiego okręgu polskich tańców ludowych.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Folklor jest dziedzictwem kulturowym zarówno materialnym: instrumenty muzyczne, ludowe stroje, narzędzia, sprzęty gospodarcze, w końcu budynki mieszkalne które oglądać możemy w skansenach. Wszelka ludzka wytwórczość. W znaczeniu spuścizny mentalnej zachowały się ludowe przekazy ustne, piosenki, zakorzenione na danym terenie kraju wierzenia, rytuały, praktyki. Wiele z nich towarzyszy współczesnemu życiu codziennemu, bo tradycja nadal pozostaje czymś zaskakująco trwałym, jednak aktualnie zazwyczaj powtarzana jest w oderwaniu od źródła z którego pochodzi.

Przykład? Powszechnie wiadomo, że pannę młodą zawsze przenosi się przez próg, żeby zapobiec nieszczęściu. Natomiast mało kto łączy tą tradycję z faktem że na wsiach zmarłych chowano właśnie pod progiem.  Podobne obserwacje dotyczące nieznajomości a przez to być może niechęci odbiorców do ludowej  tradycji towarzyszyły tancerzom, solistom i animatorom podczas tworzenia projektu „Nakręceni folklorem”.

Dlatego już w pierwszy piątek sierpnia etnografka Aldona Plucińska z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi wszystkich mieszkańców zaprasza na wykład otwarty dotyczący historii poszczególnych regionów województwa łódzkiego. Ich tradycji, charakterystycznych ubrań, zarówno tych codziennych jak i odświętnych. Ciekawostki z regionu łowickiego przeplatane będą tańcami Zespołu Pieśni i Tańca „Łódź”. Widzowie zapoznani zostaną także z użyciem i nazwą poszczególnych instrumentów ludowych, poznają skład kapeli a także wysłuchają specjalnie na tą okazję przygotowanego przez tancerzy i muzyków koncertu.  

Wszystkich chętnych, niezależnie od wieku i zainteresowań dnia 18 września organizatorzy zapraszają na warsztaty. Będzie tanecznie! Tancerze zaprezentują uczestnikom  podstawowe kroki polki miejskiej. Nauce towarzyszyć będzie akompaniament kapeli ludowej Zespołu Pieśni i Tańca „Łódź”.

Uczestnicy będą też mogli posłuchać koncertu muzyki tworzonej przez Romów i wraz z zespołem „Perła i Bracia” wziąć udział w czytaniu romskiej poezji. Jest to wydarzenie o tyle interesujące, że kultura Romów obecna jest w Polsce od kilkuset lat a okazja do posłuchania języka romskiego nadarza się naprawdę rzadko. Zdecydowanie warto więc podczas koncertu „Perły i braci” z niej skorzystać. Wszystkie wydarzenia tego dnia odbywać się będą na Skwerze Dubaniewicza w Łodzi.

Na przełomie września i października organizatorzy planują kolejne spotkanie tym razem wokół najpopularniejszych polskich tańców ludowych. W programie znalazły się więc: prezentacje stroju łowickiego, geneza i historia praktyki tanecznej kujawiaka i oberka. Omówienie stroju krakowskiego wraz z historią praktyki tanecznej krakowiaka, a także pochodzenie i wykorzystanie powszechnie znanego poloneza i mazura połączone z prezentacją stroju szlacheckiego.

Dla zainteresowanych łódzkim folklorem nauczycieli przeznaczone są oczywiście wszystkie wydarzenia Nakręconych folklorem zarówno on-line jak i te odbywające się w plenerze. Celem organizatorów jest oswojenie dzieci i młodzieży z żywym folklorem. Zbyt często kojarzonym wyłącznie z muzeami. Natomiast w październiku odbędzie się specjalnie dedykowane nauczycielom spotkanie (obowiązują zapisy – informacja w Centrum Kultury Młodych, ul Lokatorska 13) podczas którego przy udziale nauczycieli powstaną materiały dydaktyczne dotyczące nauki poloneza.

Szczegóły znaleźć będzie można  na stronie internetowej Centrum Kultury Młodych i w mediach społecznościowych ośrodka:

https://ckm.lodz.pl/
https://www.facebook.com/ckmlodz/

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt