Narodziny Dnia - baśniowe podwórko w centrum Łodzi

To wyjątkowe miejsce w centrum miasta jest atrakcją nie tylko dla turystów, ale i tych, którzy kochają sztukę i są wrażliwi na piękno. Podwórko przy ul. Więckowskiego 4 jest także chętnie odwiedzane przez rodziny, bo wejście do niego jest jak otworzenie książki z baśniami, w której ilustracje są wielkości kamienic.

SKOLIMOWSKA

Baśniowy świat malarstwa Wojciecha Siudmaka, wybitnego polskiego artysty, przedstawiciela realizmu fantastycznego, jest dla odbiorcy połączeniem wirtuozerii i perfekcyjności malarskiej, ale i symboliki, która często bazuje na odwołaniach do mitologii, literatury czy jasnych symboli kulturalnych, ale i postaci (uważni odnajdą np. Juliana Tuwima).

Prace artysty są porównywane z samym Salvadorem Dali, ale Siudmak podkreśla, że fascynują go dzieła Giovanniego Berniniego, Giovanniego B.Tiepolo, Hieronima Boscha, Giuseppe Arcimboldo, Michała Anioła. Bliscy mu są także dzieła malarzy XIX wieku: Dominique Ingres, Williama Blake'a, Arnolda Bocklina oraz surrealistów.

Wojciech Siudmak jest artystą docenianym na całym świecie, a jego twórczość widoczna w plakatach muzycznych, spektakli teatralnych i filmowych, stała się symbolami graficznymi tak prestiżowych imprez jak festiwale i przeglądy filmów w Cannes, Montrealu, Paryżu.

Jak powstało podwórko "Narodziny Dnia"? Reprodukcja obrazu pod tym samym tytułem oraz pracy pt. „Ptaki w raju” została przeniesiona przeniesiona na wielkoformatowe płyty gresowe. Technika, którą wykorzystano do ich stworzenia jest bezprecedensowa w skali kraju. Do wykonania malowideł zużyto 260 supernowoczesnych płyt gresowych, z których największa mierzy 2 metry, a najmniejsza 25 centymetrów. Wykorzystano najwyższej klasy rzemiosło, nowoczesne technologie i wieloletnie doświadczenie wykonawcy - firmy Tubądzin.

Sam artysta podkreślał, że dekoracja podwórka stworzona przy pomocy jego obrazu ma mieć nie tylko wymiar duchowy, ale i bardzo pozytywny, bo dostarczający optymizmu i energii. Patrzenie na podwórko ma inspirować do budowania pozytywnego dnia, nie tylko dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci.

Podwórko „Narodziny Dnia” przy ul. Więckowskiego 4 można zwiedzać codziennie od godz. 8:00 do 22:00.

Autorami projektu realizacji montażu elementów ceramicznych z nadrukowaną na nich formą plastyczną będącą instalacją dzieła Wojciecha Siudmaka na elewacjach wewnętrznych kamienicy przy ul. Więckowskiego 4 w Łodzi wraz z elementami artystycznej dekoracji podwórka i elewacji frontowej są mgr inż. architekt Małgorzata Wachowicz i dr hab. inż. architekt Andrzej Wachowicz – wspólnicy Pracowni Autorskiej 28 spółka cywilna.

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt