Nauczyciele chorują, ale…

Już ponad 750 nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjów i liceów oraz przedszkoli jest na zwolnieniach lekarskich. A to zapewne nie koniec, ponieważ nauczyciele nie ukrywają, że ich zwolnienia nie są efektem sezonowej infekcji, a protestem przeciwko polityce rządu PiS.

fot. Monika Pawlak
Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi apeluje do minister Anny Zalewskiej, aby porozumiała się z nauczycielami.

- Szkoły i przedszkola pracują, ale zamiast lekcji odbywają się zajęcia opiekuńcze, klasy są łączone bo priorytetem jest bezpieczeństwo najmłodszych. Ale szkoła ma uczyć, a nie być placówką opiekuńczą, dlatego wysyłam dziś list do minister edukacji - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, dodając: - Apeluję do Anny Zalewskiej, aby porozumiała się z nauczycielami, bo taka sytuacja godzi przede wszystkim w uczniów. Szczególnie klas ósmych, które mają zdawać w kwietniu egzamin, a kiedy mają przerabiać materiał jeśli nauczycieli nie ma?

Liczba nauczycieli na L4 rośnie lawinowo, jeszcze wczoraj (8 stycznia) nieobecnych było prawie 400, a dziś ta liczba sięga prawie 800. W przedszkolach maluchami opiekują się dyrektorzy i ich zastępcy, w szkołach podstawowych dyrektorzy także wspierają okrojoną kadrę, ale zarówno przedszkola jak i szkoły za pośrednictwem wychowawców proszą rodziców, by nie wysyłali dzieci do placówek. I faktycznie, są przedszkola, gdzie dzieci jest raptem 30 na 200 zapisanych i szkoły, w których uczniów też niewielu.

- Na razie rodzice nie protestują, ale nie tędy droga. Dlaczego uczniowie mają płacić za błędy dorosłych? - zastanawia się wiceprezydent Trela.

Protest w postaci L4 jest odpowiedzią nauczycieli na propozycję podwyżek jakie oferuje resort edukacji. Do 2020 roku mają one dać ponad 15-procentowy wzrost pensji, ale ZNP oczekuje 1000 zł podwyżki na etat dla każdego nauczyciela już w tym roku. Rozmowy z ministerstwem trwają.

Polecane aktualności

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Kontakt