Naukowcy z UniLodz kontra zmiany klimatu

Zmiany klimatu na Ziemi są faktem. Są przez nas odczuwalne zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej. Na zmiany szczególnie narażone są duże skupiska ludności w miastach. Badacze z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ, współpracując z naukowcami z innych instytucji badawczych w Polsce, proponują konkretnym użytkownikom miast (interesariuszom) praktyczne rozwiązania na rzecz poprawy jakości środowiska.

Badacze z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ, współpracując z naukowcami z innych instytucji badawczych w Polsce, proponują praktyczne rozwiązania na rzecz poprawy jakości środowiska.

- Miasta są miejscem generującym różnego typu zanieczyszczenia, które przekładają się na zmiany klimatu. Ale z drugiej strony miasta mogą również przyczynić się do zmian pozytywnych - mówi dr Agnieszka Rzeńca, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ.

W  działania na rzecz ochrony klimatu zaangażowana jest m.in. dr Agnieszka Rzeńca z Katedry Gospodarki Regionalnej i Środowiska UŁ. Badaczka jest współautorką książki „Miasta i ich mieszkańcy w obliczu wyzwań adaptacji do zmian klimatu" (PAN, kwiecień 2021). Publikacja jest udostępniona bezpłatnie dla każdego w otwartych zasobach nauki: 

Książka podejmuje kwestie związane z zarządzaniem miastem, funkcjonowaniem społeczności lokalnej i aktywności wszystkich użytkowników miasta na rzecz poprawy jakości środowiska w nim.

Przy publikacji dr A. Rzeńca współpracowała z innymi naukowcami, którzy od lat aktywnie badają zmiany klimatu i oddziaływanie tych zmian na społeczeństwo i gospodarkę. Są nimi:

  • dr Paulina Legutko (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie)
  • prof. Piotr Skubała (Uniwersytet Śląski w Katowicach),
  • dr Agnieszka Sobol (Instytut Rozwoju Miast i Regionów).  

Książkę uzupełnia cykl podcastów, czyli 11 inspirujących rozmów z przedstawicielami władz lokalnych i administracji publicznej, mieszkańców i NGO’s, instytucji edukacyjnych, urbanistów, architektów i projektantów przestrzeni miejskiej oraz biznesu lokalnego.

Autorzy książki, wraz z zaproszonymi gośćmi, dyskutują o tym, jakie działania są podejmowane w kontekście przygotowania polskich miast do zmian klimatu. Rozmowy pokazują perspektywę konkretnych przedstawicieli grup opisywanych w książce.

Podcasty wraz z monografią stanowią spójny projekt „wydawniczo-słuchowiskowy”. Jednak z każdego z tych elementów można korzystać niezależnie.

Wszystkie rozmowy dostępne są na platformie SoundCloud UniLodz: Rozmowy o klimacie w miastach by #UniLodz Podcasts >>>

- Bardzo ważne jest dla nas pokazanie zmian, które już zaszły w konkretnych gminach i miastach oraz dobrych praktyk, które mają miejsce. Spotykamy się nie tylko z samorządowcami, rozmawiamy również z projektantami i architektami, którzy swoje działania koncentrują na tworzeniu inteligentnych, przyjaznych przestrzeni i budynków - mówi dr Agnieszka Rzeńca.

Jednym z gości zaproszonych do rozmowy jest prof. Mariusz Sokołowicz, kierownik Katedry Gospodarki Regionalnej i Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, a także aktywista miejski. W odcinku pt. „Czy mamy szansę uratować planetę?” prof. Sokołowicz odpowiada m.in. na pytania: Czy ludzkość da radę wyjść z kryzysu klimatycznego, co powinno się zmienić? Jak powinny wyglądać ekologiczne miasta?

"Projekt" jest źródłem informacji na temat tego, w jaki sposób wszyscy możemy współuczestniczyć w działaniu na rzecz poprawy jakości środowiska. I jak różne grupy społeczne mogą się w te zmiany angażować w sposób praktyczny.    

Przedsięwzięcie z udziałem naukowców z łódzkiej uczelni jest jednym z wielu zaangażowań badaczy z Uniwersytetu Łódzkiego w działania na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju.  

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt