New Iron. Nowy apartamentowiec w centrum Łodzi

Niebawem, w samym centrum Łodzi, obok ulicy Piotrkowskiej powstanie nowy, ekskluzywny apartamentowiec New Iron autorstwa pracowni REFORM Architekt. Wymagająca projektowo działka położona przy skrzyżowaniu ul. Struga i Wólczańskiej wpłynęła na trójkątny kształt budynku, którego bryła przypomina żelazko.

Przeznaczony pod budowę apartamentowca teren o powierzchni ponad 1100 metrów kwadratowych cechuje się charakterystycznym zwężeniem, kształtem przypominającym żelazko – stąd nazwa powstającego na nim budynku New Iron.
6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

 - To będzie jeden z najciekawszych budynków w Łodzi, który na pewno stanie się kolejnym znakiem rozpoznawczym naszego miasta. Jest to teraz chyba najbardziej spektakularna wizualnie realizacja w centrum,  która nie tylko będzie zachwycać swoja formą i wyglądem, ale będzie też miała ożywczy, pozytywny wpływ na najbliższą okolicę. Takie przedsięwzięcia zawsze przyczyniają się do powstawania kolejnych równie śmiałych projektów i są sygnałem dla innych inwestorów, że w Łodzi „się da”, a co więcej  warto. Gratuluję inwestorowi pomysłu na maksymalnie efektywne i efektowne zagospodarowanie tej niełatwej przecież, przez swój nietypowy kształt do zabudowania działki. – powiedział Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi.

Przeznaczony pod budowę apartamentowca teren o powierzchni ponad 1100 metrów kwadratowych cechuje się charakterystycznym zwężeniem, kształtem przypominającym żelazko – stąd nazwa powstającego na nim budynku New Iron. Projekt to również ukłon w stronę Flatiron Building w Nowym Jorku autorstwa Daniela Burnhama, potocznie nazywanym żelazkiem.

Łódzkie żelazko

Obiekt będzie składał się z sześciu kondygnacji oraz trzech różnych wysokości wynoszących 26, 22 i 18 metrów. Takie zróżnicowanie wysokości wynika z konieczności dostosowania się do zapisu planu miejscowego oraz nawiązania do sąsiedniej architektury. Warto zwrócić uwagę na to, że obiekt tworzą jedynie dwie elewacje połączone zaobleniem, co w przypadku projektów apartamentowców nie jest częstym rozwiązaniem.

Poza wymagającym kształtem działki, utrudnieniem projektowym było to, że apartamentowiec powstający przy ulicy Struga znajduje się w strefie konserwatorskiej, konieczne było zatem uwzględnienie historycznego podziału działki na elewacji budynku. Architekci odzwierciedlili go w konstrukcji bryły poprzez wprowadzenie dylatacji konstrukcyjnej w miejscu podziału, a także na elewacji, dzieląc ją na dwie spójne stylistycznie części.

Wewnątrz budynku powstanie trzydzieści siedem apartamentów o łącznej powierzchni 2963 metrów kwadratowych. W obiekcie znajdą się mieszkania jednopokojowe mierzące od 26 do 35 metrów kwadratowych, dwupokojowe od 40 do 51 metrów kwadratowych oraz trzypokojowe zaczynające się od 75 metrów kwadratowych. Nie zabraknie także luksusowych penthousów o powierzchni 124 metrów kwadratowych z prywatnym wyjściem na taras. Apartamentowiec wzbogacą efektowne foyer, lokale usługowe umieszczone na parterze oraz parking na dwóch kondygnacjach.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt