Program kierowany jest do mieszkanek Łodzi w wieku powyżej 65 lat. Do udziału w nim zakwalifikować mogą się również kobiety w wieku 40-64 lat z co najmniej jednym dodatkowym czynnikiem ryzyka złamania osteoporotycznego (przebyte złamania, złamania biodra u co najmniej jednego z rodziców, obecne palenie tytoniu, stosowanie glikokortykosteroidów, zdiagnozowane reumatoidalne zapalenie stawów, obecność schorzenia silnie związanego z osteoporozą, spożywanie 3 lub więcej jednostek alkoholu dziennie).
Pierwszym etapem udziału w projekcie jest ocena ryzyka złamania osteoporotycznego przy wykorzystaniu narzędzia FRAX. Wspomniana ocena oraz rekrutacja do udziału w programie realizowana jest na terenie całego miasta w przychodniach miejskich (WYKAZ PRZYCHODNI). W celu skorzystania z ww. oceny ryzyka
Kobiety u których ryzyko poważnego złamania osteoporotycznego wyniosło powyżej 5% zostaną zakwalifikowane do wykonania badania densytometrycznego DXA (badania gęstości kości) wykonanego na szyjce kości udowej. Badanie będzie połączone z poradą specjalisty, która zostanie zrealizowana w dniu badania.
Poza badaniami i poradami, każda zainteresowana osoba będzie mogła zwiększyć swoją wiedzę na temat osteoporozy w trakcie wykładów, które będą organizowane cyklicznie w wybranych lokalizacjach na terenie Łodzi. Podczas wykładów uczestnicy zapoznają się z zagadnieniem osteoporozy, jej przyczynami, profilaktyką, metodami diagnostyki i leczenia. Najbliższe wykłady odbędą się w maju i w czerwcu:
- 13 czerwca o godz. 13:00 w Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora przy ul. Cieszkowskiego 6
- 18 czerwca o godz. 15:00 w ramach Łódzkiej Akademii Zdrowia w Dużej Sali Obrad UMŁ, przy ul. Piotrkowskiej 104.
Podczas spotkań będzie wykonywana również ocena ryzyka złamania osteoporotycznego i kwalifikacja do badania densytometrycznego.
Więcej informacji o projekcie można uzyskać kontaktując się z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ - ul. Zachodnia 47, pokój 132, tel. 42 638 47 30, e-mail: dlaseniorow@uml.lodz.pl. Godziny pracy biura: pon., śr., czw., pt. - 8:00 - 16:00 / wt. 9:00 - 17:00.
Realizacja Programu polityki zdrowotnej: edukacja w zakresie osteoporozy i wczesne wykrywanie osteoporozy w latach 2023-2025 jest finansowana z Subfunduszu rozwoju profilaktyki wyodrębnionego w ramach Funduszu Medycznego, o który jest mowa w ustawie z dnia 7 października 2020r. o Funduszu Medycznym (Dz. U. poz. 1875) oraz budżetu Miasta Łodzi.