Nie można zapomnieć o czynach, które wstrząsnęły światem i zmieniły go na zawsze... XII Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Na stacji Radegast, gdzie w latach 1941-44 okupujący wówczas Polskę Niemcy przywozili Żydów z Europy do Litzmannstadt Getto, a także skąd wywożono ich do obozów zagłady odbyły się główne uroczystości XII Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Przed pomnikiem upamiętniającym ofiary Litzmannstadt Getto złożono kwiaty i zapalono znicze. Łódzki samorząd reprezentował wiceprezydent miasta Adam Wieczorek oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski.

Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
8 zdjęć
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
Fot. Andrzej Janecki/UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

- Ma również Łódź swoją tragiczną kartę w postaci zagłady przez Niemców ponad 170 tysięcy żydowskich obywateli miasta, zamkniętych w Litzmannstadt Getto i  wywiezionych potem do obozów śmierci ze stacji Radegast. Oddajemy dziś hołd wszystkim ofiarom okrutnej machiny wojennej, bo pamięć o Holokauście jest naszym moralnym obowiązkiem. Świadków tamtych wydarzeń jest coraz mniej, a niedługo nie będzie ich wcale. Dlatego tak ważne jest, że w dzisiejszych uroczystościach uczestniczą również młodzi ludzie, gdyż to na ich barkach będzie spoczywał ciężar, aby pamiętać i aby tę pamięć kultywować i przekazywać - powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.

Zwieńczeniem dzisiejszych obchodów była wspólna fotografia w ramach ogólnoświatowej kampanii We Remember, polegającej na zamieszczeniu zdjęcia na możliwie dużej liczbie profili mediów społecznościowych.

Uchwalony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2005 roku Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypomina o zbrodniach niemieckich popełnionych podczas II wojny światowej na ludności żydowskiej w Europie. Obchodzony jest symbolicznie w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz Birkenau 27 stycznia 1945 roku.

Tegoroczne uroczystości XII Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu rozpoczęły się 25 stycznia koncertem i pieśni w języku polskim, hebrajskim i jidysz w Teatrze im Stefana Jaracza w Łodzi. W czwartek, 27 stycznia o godz. 18 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbędzie się projekcja filmu „Śmierć Zygielbojma” w reżyserii Ryszarda Brylskiego oraz dyskusja po filmie z udziałem reżysera i historyków. Film opowiada o tragicznych losach żydowskiego działacza politycznego, który 12 maja 1943 roku popełnił w Londynie samobójstwo. Jego czyn miał być protestem przeciwko bezczynności świata wobec tragedii Holocaustu.

Organizatorzy postanowili kontynuować inicjatywę Specjalnego Pakietu Edukacyjnego DNI PAMIĘCI dla szkół i grup zorganizowanych. Edukatorzy z Muzeum Getta Warszawskiego przez trzy dni przeprowadzają lekcje online dla szkół podstawowych i średnich. Warsztaty przedstawią etapy kształtowania się polityki hitlerowskich Niemiec wobec społeczności żydowskiej, najpierw w III Rzeszy a następnie w krajach okupowanej Europy. Szczególne miejsce zajmuje w nich tragedia polskich Żydów.  Muzeum Miasta Łodzi prowadzi od 26 stycznia do końca tygodnia stacjonarny warsztat „Na szlaku historii i pamięci wielowyznaniowej Łodzi” - spotkanie na wystawie „Na wspólnym podwórku” z opcją spaceru na wielowyznaniowy Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej.

Organizatorem XII Dni Pamięci jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi oraz Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. Obchody zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Polecane aktualności

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Kontakt