Nie przeżył nikt... 81. rocznica likwidacji Ziganenlager w Litzmannstadt Getto

W listopadzie 1941 roku na terenie Litzmannstadt Getto Niemcy utworzyli podobóz cygański, do którego przywieziono Romów i Sinti z terenów Burgenlandu, znajdującego się na pograniczu austriacko-węgierskim. Po kilku tygodniach koszmaru, 5 stycznia 1942 roku, rozpoczęto wywózkę więźniów do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, gdzie w bestialski sposób zamordowano kilka tysięcy osób.

Fot. Patryk Wacławiak/UMŁ
9 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

W 81. rocznicę likwidacji Ziganenlager hołd ofiarom niemieckiego okrucieństwa złożyli przedstawiciele władz miasta, duchowieństwa, instytucji publicznych oraz społeczności romskiej. W strugach deszczu złożono kwiaty przed tzw. Kuźnią Romów przy ul. Wojska Polskiego.

- Nazistowskie Niemcy realizując swoją zbrodniczą wizję i politykę, polegającą na likwidacji niemal całych narodów czy grup etnicznych, dokonały tego także na społeczności romskiej i Sinti. Z bliska pięciu tysięcy osób, które sprowadzono do Litzmannstadt Getto z pogranicza Austrii i Węgier nie przeżył nikt. Musimy pielęgnować pamięć o nich dla następnych pokoleń. Także dlatego, że sprawiło to, że jesteśmy, tym kim jesteśmy i uformowało naszą polską i łódzką tożsamość, naznaczoną tragicznymi wydarzeniami. To brutalna lekcja, stanowiąca tytuł do refleksji i przestrogi  - powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

 - Tutaj w styczniu 1942 roku wypełnił się ostatni rozdział mordu na społeczności romskiej i Sinti. Zasługuje on na naszą pamięć. Dziś oddajemy im hołd. Myślimy jednak także o przyszłości, bowiem to, co działo się wtedy, może zdarzyć się i w przyszłości. Myślimy w kontekście nietolerancji, niesprawiedliwości i prześladowań, które mają miejsce i w naszym czasie - dodał przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski.

Kuźnia Romów to jeden z nielicznych budynków, jaki pozostał po dawnym cygańskim podobozie, który funkcjonował niecałe trzy miesiące. Osiedleni w nim żyli w nieludzkich warunkach. Stłoczeni byli na niewielkiej przestrzeni, otoczonej głęboką fosą i zasiekami z drutu kolczastego. Bez naczyń, łóżek i toalet.  Wkrótce po zasiedleniu w obozie wybuchła epidemia tyfusu. Niemieckie władze podjęły decyzję o szybkiej likwidacji Zigeunerlager i wysłaniu jego mieszkańców do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Nie przeżył nikt…

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt