Ideą projektu „Włókiennicze tkanki Łodzi – e-przewodnik CMWŁ”, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury, jest stworzenie wirtualnego przewodnika po historii i architekturze Białej Fabryki założonej przez Ludwika Geyera – obecnej siedziby Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – oraz położonych w sąsiedztwie zabytkach należących do dawnego imperium „króla perkalu”.
Przewodnik ten to także źródło wiedzy o należącym do muzeum Łódzkim Parku Kultury Miejskiej. W jego obrębie znajdują się drewniane domy przeniesione z różnych stron regionu, stanowiące przykład dawnej unikatowej zabudowy robotniczej, a także Kościół pw. św. Andrzeja Boboli z Nowosolnej. Prawdziwą perłą architektoniczną jest także opisana w przewodniku, pieczołowicie odrestaurowana willa z Rudy Pabianickiej, dawna letnia posiadłość jednego z łódzkich przemysłowców.
Za pomocą zdjęć, opisów i nagrań dźwiękowych e-przewodnik przybliża dzieje, elementy architektury i ciekawostki o ponad 20 historycznych obiektach Łodzi – miasta, które w niedługim czasie z rolniczej osady stało się światową potęgą przemysłu włókienniczego w XIX w. Miasta, na którego historię niewątpliwie wpłynęły losy, dorobek i społeczne zaangażowanie rodziny Geyerów.
Oprócz całego kompleksu Białej Fabryki – najbardziej znanej części spuścizny rodu Geyerów – e-przewodnik prezentuje również dawną Nową Fabrykę, obecnie znaną jako Ogrody Geyera, pobliskie wille mieszkalne rodziny Geyerów i założony przez nich park, któremu w latach 90. ubiegłego wieku nadano im. Władysława Reymonta.
Serdecznie zapraszamy do udania się z nami na spacer po obiektach związanych z rodziną Geyerów i Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi: https://eprzewodnik.cmwl.pl/