Niecodzienna lekcja w 100-lecie powstania Policji Państwowej

Pierwsza ustawa o policji datowana jest na 24 lipca 1919 roku, a pierwszym komendantem głównym był Władysław Henszel. 1 stycznia 1939 roku polska policja liczyła 31 820 funkcjonariuszy, a wśród nich było tylko 171 kobiet - te i wiele innych ciekawostek z historii polskiej policji usłyszeli uczniowie klas VII Szkoły Podstawowej nr 1, gdzie odbyła się niecodzienna lekcja historii poświęcona właśnie najliczniejszej służbie mundurowej w kraju.

fot. Monika Pawlak / UMŁ
Niecodzienna lekcja historii poświęcona Policji Państwowej
3 zdjęcia
fot. Monika Pawlak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

- Dziękuję za te zajęcia i wiedzę jaką zyskali uczniowie. Zwłaszcza, że w podręcznikach wielu zaprezentowanych dziś ciekawostek się nie znajdzie - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, dodając: - Znajomość historii jest bardzo ważnym elementem wychowania młodego pokolenia, dlatego tak ważne jest, by wzbogacać program nauczania w każdej możliwej formie.

Inicjatorem prowadzenia podobnych zajęć w szkołach, nie tylko łódzkich, jest Jarosław Olbrychowski, prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Dotychczas w Łodzi odbyło się ich 30, a w skali kraju już 170.

- Spotykam się z uczniami szkół wszystkich szczebli, ale prowadzę także warsztaty historyczne dla policjantów - powiedział Jarosław Olbrychowski, dodając: - Chcę nie tylko edukować, ale zachęcać do wstępowania do służby, stąd między innymi zajęcia w szkołach średnich, kiedy to młodzież decyduje o swojej przyszłości.

Z okazji 100-lecia powstania polskiej policji Stowarzyszenie wydało album "Widziani oczami pokoleń. Rodziny policyjne II RP", który traktuje o historii policjantów i ich rodzin z Łodzi i województwa łódzkiego. Jeden z egzemplarzy został w łódzkiej "jedynce", w szkolnej bibliotece będzie służył uczniom, którzy zechcą poszerzyć zdobytą w czasie lekcji wiedzę.

Dziś kolejna lekcja, tym razem w Szkole Podstawowej nr 58.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt