Łódź odnotowuje kolejne rekordy na rynku nieruchomości. Pod koniec 2016 roku magistrat podpisał z Ghelamco akt notarialny sprzedaży terenu w Nowym Centrum Łodzi. Działka o powierzchni ponad 20 tys. mkw. między dworcem Fabrycznym i EC1 została wylicytowana za blisko 105 milionów złotych brutto, co uczyniło ją najdroższym gruntem w historii miasta.
Rekordowy jest także rozmiar prowadzonych w mieście inwestycji, który po ogłoszeniu kolejnego projektu - Monopolis - osiągnął poziom 228 300 mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych w budowie. Wśród nich najbardziej zaawansowane projekty to Nowa Fabryczna grupy Skanska, która zostanie za miesiąc oddana do użytku oraz Przystanek mBank realizowany przez Ghelamco z Budomalem. To projekty realizowane w Nowym Centrum Łodzi, gdzie rozpoczęła się właśnie jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji: budowa Bramy Miasta przez Skanska.
Kolejnym miejscem, w którym skumulowały się inwestycje jest "skrzyżowanie marszałków". Oprócz wspomnianego Monopolis są tam realizowane również biurowce: Symetris, HammerMED, Imagine oraz znajdujący się nieopodal kolejny etap projektu Cross Point.
KLIKNIJ W GRAFIKĘ, ABY POWIĘKSZYĆ
Tomasz Czuba, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, JLL: - Łódzki rynek biurowy przeżywa prawdziwy boom wraz z napływem nowych inwestycji oraz rozwojem firm już działających w mieście. W 2016 r. popyt na biura w Łodzi sięgnął bardzo mocnych 66 700 metrów kwadratowych, a w pierwszym kwartale 2017 roku był wyższy niż w Katowicach i Poznaniu razem wziętych w tym samym okresie. Aktywność firm przełożyła się na najniższy wśród głównych miast poziom pustostanów, czyli jedynie 5,8 procent zasobów biurowych Łodzi pozostaje bez najemcy.
KLIKNIJ W GRAFIKĘ, ABY POWIĘKSZYĆ
Inwestorzy nie mają problemu ze znajdywaniem najemców do swoich projektów, co potwierdzają nowe dane z rynku. Po podsumowaniu pierwszego kwartału br. wiadomo, że Łodzi udało się prześcignąć na rynku biurowym Poznań i Katowice razem wzięte. Inwestorzy wynajęli w pierwszych trzech miesiącach 2017 roku 11,5 tysiąca mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych. To utrzymanie dobrego trendu z zeszłego roku, w którym Łódź z popytem na poziomie 66,7 tys. mkw. była czwartym rynkiem regionalnym w kraju.