Niezwykłe znalezisko na Starym Rynku. Co odkryli naukowcy z UŁ?

Pod powierzchnią ziemi Łódź kryje wiele ciekawych historii. To nie tylko niezwykłe dzieła techniki inżynieryjnej, jak kanały i zbiorniki, ale także pozostałości po Starym Mieście z XIX w. Archeolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego odkrywają właśnie jedne z nich.

fot. ŁÓDŹ.PL
Relikty ceglanej studni odkryte na Starym Rynku
6 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. archiwum
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Stary Rynek czeka przebudowa w ramach programu rewitalizacji. Ekipa budowlana pojawi się tam w przyszłym roku, ale już teraz naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego prowadzą tu badania archeologiczne. I natrafili na pierwsze znalezisko.

– Działamy dopiero od trzech dni i otworzyliśmy pierwsze stanowisko w centralnej części rynku, gdzie natrafiliśmy na relikty ceglanej studni. Znaleźliśmy też plomby tekstylne, czyli pozostałość z czasów, kiedy na rynku funkcjonował handel. Mamy też monety z międzywojnia i ceramikę, której, choć na tym etapie nie chcę jeszcze tego przesądzać, pochodzenie może być starsze niż XVIII wiek – mówi dr inż. Artur Ginter z Instytutu Archeologii UŁ.

Na archiwalnych zdjęciach widać zabytkową pompę i studnię. fot. archiwum

Naukowcy spodziewają się kolejnych, jeszcze ciekawszych odkryć. W parku Staromiejskim będzie kolejne stanowisko, na którym zaplanowali odwierty świdrem geologicznym. Tam będą szukać linii brzegowej stawu Dworskiego i pozostałości po Starym Mieście wyburzonym przez Niemców podczas II wojny światowej. 

– Najstarsza topografia tego terenu wyglądała tak, że zabudowania znajdowały się nad Łódką, na której po spiętrzeniu powstał staw nazywany Dworskim. Jeśli je odkryjemy, będą to najstarsze stanowiska z historii rozwoju Łodzi – mówi dr inż. Ginter.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt