Noc Kobiet w więzieniu przy Gdańskiej

autor:

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi - Muzeum przy Gdańskiej 13

08.03.2018

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zaprasza na wyjątkowe zwiedzanie wystawy z przewodnikiem „WIĘZIENIE PRZY DŁUGIEJ (GDAŃSKIEJ) W ŁODZI 1885-1953”.


8 marca w Dzień Kobiet, o godzinie 19:30 zapraszamy na nietypową wycieczkę w przeszłość. Razem z nami, w ciemności, posiłkując się migotliwym światłem świecy wydobędziemy z mroku historii, zapomniane już losy kobiet osadzonych w więzieniu przy ul. Gdańskiej.
Każda z ich historii jest niezwykła i warta poznania. W trakcie tego niezwykłego wieczoru stworzymy możliwość zapoznania się z dziejami kobiet zaangażowanych w walkę niepodległościową w czasie II wojny światowej oraz w okresie powojennym. Wspólnie odkryjemy losy m.in. Haliny Kłąb – agentki wywiadu Armii Krajowej, Stanisławy Leszczyńskiej – sługi bożej, akuszerki z Auschwitz oraz Haliny Pikulskiej – sekretarki Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”.
Wszystkie te kobiety łączy jedno – były więzione przy ul. Gdańskiej.
Świętuj z nami Dzień Kobiet. Chwyć w dłoń świecę i zagłębiając się w mroki byłego więzienia odkryj historię.
Po zakończeniu zwiedzania ekspozycji zapalimy wspólnie znicze pod tablicą upamiętniającą kobiety osadzone w więzieniu w okresie powojennym.


Wystawę zwiedzać będziemy przy zgaszonych światłach. Odwiedzający otrzymają świeczki (ze względów bezpieczeństwa – elektryczne). Dla pierwszych stu kobiet czekać będzie niespodzianka.
Z uwagi na charakter ekspozycji zapraszamy osoby powyżej 16 roku życia, młodszych wraz z opiekunami, na ich odpowiedzialność.

Wydarzenie bezpłatne!

Polecane aktualności

Dołącz do Łódzkiej Akademii Klimatu

MM / KS

Łódzka Akademia Klimatu to projekt edukacyjny realizowany przez Fundację Green Festival, skierowany… więcej

Rewaloryzacja Parku Jordanka – w grudniu zakończono prace

MM / KS

Park Jordanka powstał w odpowiedzi na prośbę mieszkańców Miasta w 2024 r. Stanowi teren zieleni o… więcej

Fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Najukochańszym jubilatkom – moc życzeń! 602. rocznica lokacji Łodzi i 202. urodziny ulicy Piotrkowskiej

Tomasz Walczak / BAM

Kosze i wiązanki kwiatów, a przede wszystkim serdeczne życzenia złożyliśmy Łodzi, obchodzącej 29… więcej

„Rozmowy jak przy kawie”. Przed nami premiera ostatniego z pięciu tomów monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BAM

W najbliższy piątek, 18 lipca o godzinie 17 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi przy ulicy… więcej

Kontakt