Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w Berlinie, w 1997 roku. Polska przystąpiła do obchodów Nocy Muzeów w 2003 r., a już rok później pierwsze tego typu wydarzenie miało miejsce w Łodzi.
Ideą Nocy Muzeów jest jednorazowe udostępnienie zwiedzającym muzeów, galerii oraz innych instytucji w okolicy 18 maja, na który to dzień przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów.
Do udziału w tegorocznej Nocy zgłosiło się ponad 36 placówek i instytucji kultury w Łodzi, w tym także zabytkowa kamienica Mieczysława Pikusa i Jakuba Lendego. Przez ponad 70 lat jedna z najwyższych kamienic miasta. Na przełomie XIX i XX wieku stanowiła miejsce spotkań artystów, ludzi pióra, dziennikarzy. Bywał tam m.in. Birnbaum, Halpern, Osterwa, Jaracz, Zelwerowicz. Podczas Nocy Muzeów, łodzianie będą mieli możliwość zajrzenia w miejsce, w którym była kręcona m.in. "Zimna Wojna".
W tegorocznej Nocy Muzeów, biorą udział prawie wszystkie łódzkie instytucje kultury tj.: Centrum Dialogu im. M. Edelmana, EC1 Łódź, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Muzeum Miasta Łodzi, Dom Literatury i wiele innych. W Noc angażują się także placówki, które na co dzień nie są kojarzone z kulturą i na ten czas planują specjalne wydarzenia. Wśród takich instytucji znalazły się np. Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi, Motodrom czy MPK Łódź.
Instytucje kultury planują z tej okazji atrakcyjny harmonogram wydarzeń – od dedykowanego oprowadzania po wystawach w muzeach po pokazy filmowe, czy nawet obserwacje gwiazd, jak będzie to miało miejsce zarówno w EC1 Łódź, jak i w Obserwatorium Astronomicznym na ul. Pomorskiej.
Nadal można zgłosić się do udziału w Nocy Muzeów 2019. Informacji udziela Daria Głowacka (Wydział Kultury UMŁ): d.glowacka@uml.lodz.pl