zasługuje na najszersze rozpropagowanie. Jego osiągnięcia w dekryptażu depesz sowieckich rzucają nowe światło na przyczyny naszego zwycięstwa w wojnie, od której zależał byt Polski. Projekt wnosi, unikatową wiedzę o sposobach prowadzenia tamtej wojny i roli nauki w osiąganiu celów militarnych oraz politycznych odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej.
- Łódź wykonała wielka pracę, aby przypomnieć postać por. Jana Kowalewskiego. Przez szereg wydarzeń pokazywaliśmy, historię, dziedzictwo i dorobek tego oficera, ale też i Łodzi w dziele odzyskania niepodległości przez Polskę – powiedział podczas konferencji prasowej wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.
Projekt „Obchody Roku Jana Kowalewskiego” realizowany jest od 2019 roku przez Urząd Miasta Łodzi w oddziale ds. dziedzictwa Łodzi oraz przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych.
W jego ramach m.in. MTN przygotowało wystawę „Szyfry Wojny Jan Kowalewski Nieznany Bohater 1920 roku”, organizowano spotkania w senacie RP, pikniki historyczne i „pokój zagadek”. Powstało szereg publikacji w mediach tradycyjnych i internetowych poświęconych osiągnięciom porucznika, organizowano wycieczki jego śladami po Łodzi oraz przygotowano konspekt i materiały dla nauczycieli historii prowadzących zdalne nauczanie. Przy ul. Nawrot 7, Paweł Hert – Ovca z grupy NTK stworzył mural w oryginalnej technice z wizerunkiem Kowalewskiego,
W roku 2019 Senat RP uznał rok 2020 rokiem Jana Kowalewskiego, co uczyniło jego obchody wydarzeniem ogólnopolskim, promującym także Łódź.
Poczta Polska wydała specjalny znaczek poświecony Janowi Kowalewskiemu a prezydenta RP Andrzej Duda nadał mu stopień generała brygady.
Praca Jana Kowalewskiego w sztabie wojsk polskich od jesieni 1919 roku umożliwiła odczytywanie meldunków jednostek sowieckich, dotyczących ich celów, sił, zaopatrzenia oraz aktualnej pozycji. Dawało to niebywały wgląd polskim dowódcom w zamiary przeciwnika i umożliwiło właściwą dyslokację wojsk polskich. Dekryptaż sowieckich depesz uznawany jest za jedną z najważniejszych podstaw polskiego zwycięstwa w tej wojnie.
Najważniejsze wydarzenie historyczne spośród nominowanych wybierać będą mogli internauci w głosowaniu, jakie odbywa się na stronie www.whr.muzhp.pl