Nowa gwiazda w Łódzkiej Alei Sławy dla Witolda Adamka

Plejada osobowości polskiego filmu pojawiła się na odsłonięciu gwiazdy wybitnego operatora filmowego, reżysera, scenarzysty i producenta zmarłego w 2017 r. Jej fundatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

mat. Łódź Miasto Filmu UNESCO
Przy ul. Piotrkowskiej 70 została odsłonięta gwiazda Witolda Adamka
6 zdjęć
mat. Łódź Miasto Filmu UNESCO
fot. Aleksandra Górska / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

- Cieszę się ogromnie, że Kapituła Alei Sławy, której z ramienia prezydent Łodzi mam zaszczyt przewodniczyć, jednogłośnie podjęła decyzję o włączeniu nazwiska tego wybitnego artysty do łódzkiego panteonu gwiazd. Jak mało kto na to zasługuje – powiedział Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi. W uroczystości wzięli udział licznie zebrani goście, m.in. Janusz Gajos, Janusz Zaorski, Jacek Bromski oraz Radosław Piwowarski, który na cześć zmarłego artysty zapalił cygaro. – Te dwa rekwizyty zawsze towarzyszyły Witkowi: kamera i cygaro.  Głowę daję, że chciałby, żebyśmy uczcili jego pamięć właśnie dymem z cygara - wyjaśnił. Odsłonięcia gwiazdy dokonał z ramienia Stowarzyszenia Filmowców Polskich Filip Bajon. – Co tu dużo mówić, Witek to był prawdziwy fachura. Cieszę się, że Łódź o nim pamięta – powiedział. Po uroczystości w Sali Malinowej Hotelu Grand zaplanowano otwarte spotkanie z przyjaciółmi nieżyjącego operatora oraz pokaz filmu „Jezioro Bodeńskie” w reż. Janusza Zaorskiego ze zdjęciami Witolda Adamka  w ramach 23. Forum Kina Europejskiego Cinergia.

Gwiazda Witolda Adamka jest już trzecią odsłoniętą tej jesieni – we wrześniu uhonorowany został światowej sławy jazzman Michał Urbaniak, w październiku wybitny plakacista Andrzej Pągowski. 

Witold Adamek ukończył Wydział Operatorski Szkoły Filmowej w Łodzi. Debiutował jako operator na początku lat 70-tych filmami telewizyjnymi: „Punkt wyjścia" i „Siedem czerwonych róż czyli Benek Kwiaciarz o sobie i o innych". W roku 1975 zrealizował swój pierwszy film pełnometrażowy, "Grzech Antoniego Grudy" w reżyserii Jerzego Sztwiertni.

Autor zdjęć do ponad 170 filmów, seriali i spektakli Teatru TV. Były wśród nich m.in. „Matka Królów", „Nadzór" (nagroda za zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1985 roku), „Yesterday" (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdańsku w 1985 roku), „Baryton" (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdańsku w 1985 roku), „Dotknięci" (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdyni w 1988 roku), „C.K. Dezerterzy", „Piłkarski poker", „Biesy", „Krótki film o miłości" (nagroda na FPFF w Gdyni w 1988 roku), „Obywatel Piszczyk" (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdyni w 1988 roku), „To ja, złodziej", „Girl Guide".

Pod koniec lat 90. zaczął sam reżyserować spektakle Teatru TV, a w roku 1997 zadebiutował jako reżyser filmowy „Poniedziałkiem", za który zdobył Grand Prix festiwalu debiutów w Koszalinie. Następnie wyreżyserował filmy „Wtorek", „Miss mokrego podkoszulka" i „Samotność w sieci" oraz seriale „Rodzina zastępcza" i „Czwarta władza". W połowie lat 90. założył wraz z Renatą Pajchel firmę produkcyjną Close-Up Production, która wyprodukowała – poza filmami i spektaklami w reżyserii Witolda Adamka – także filmy i seriale innych twórców, m.in.: Jerzego Stuhra, Juliusza Machulskiego, Janusza Majewskiego czy Jana Jakuba Kolskiego.

W 2014 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis". Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w latach 2011-2016 członkiem Zarządu Głównego SFP. Podczas Walnego Zjazdu SFP w 2016 roku został wybrany do Sądu Koleżeńskiego Stowarzyszenia. Swoim autorytetem wspierał wszystkie inicjatywy SFP, których celem była budowa silnej i artystycznie dojrzałej kinematografii.

Zmarł 18 lutego 2017 roku w Warszawie wieku 71 lat. 

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt