- To budynek, kontynuujący zabudowę tej części miasta przez WTBS. Po drugiej stronie ulicy Wysokiej już mamy zamieszkany obiekt, a w okolicy znajdują się kolejne. Co ważne, w nowej inwestycji połowa mieszkań jest przydzielona przez Zarząd Lokali Miejskich, a więc znajduje się w zasobach gminy. I chyba co jeszcze istotniejsze, będą to mieszkania w pełni wykończone z całym węzłem sanitarnym i elektryką. Wystarczy wnieść swoje meble - powiedział Radosław Stępień, prezes WTBS.
- Model współpracy z WTBS dobrze funkcjonuje i daje nam możliwość realizacji ciekawych inwestycji. Mieszkania przekazane Zarządowi Lokali Miejskich dedykowane będą osobom z obszaru rewitalizacji - powiedział Marcin Pawlak, dyrektor Zarządu Lokali Miejskich.
Założenia do projektu zostały opracowane w Biurze Architekta Miasta we współpracy z Miejską Pracownią Urbanistyczną, która wykonała dla tego obszaru nowy plan miejscowy. Autorzy projektu wykorzystali doświadczenia 2 konkursów zorganizowanych przez BAM na „Współczesną Łódzką Kamienicę” i zaprojektowali frontowy budynek w formie tradycyjnej kamienicy, wzorujący się na budownictwo lat 30. ubiegłego wieku. Pozostała cześć budynku stanowi pierzeję nowego wnętrza urbanistycznego wokół sąsiedniego terenu zielonego, w którym znajduje się pałacyk z przedszkolem. Budynek zmniejsza swoją wysokość w miarę oddalania się od ulicy. Dodatkowo wzdłuż budynku przewidziano pasaż publiczny z elementami małej architektury (ławki, pergole, stojaki rowerowe) mający w przyszłości łączyć ul. Wysoką z ul. Przędzalnianą.
- Jesteśmy na budowie od dwóch dni. Do końca 2020 roku powstanie stan surowy budynku, a w połowie 2021 roku oddamy mieszkania pod klucz - powiedział Łukasz Bieniek z firmy Budica S.A., wykonawcy inwestycji.
Koszt inwestycji to 11,6 mln zł, z czego 4 mln zł pochodzi z budżetu miasta. Obecnie WTBS posiada w swoich zasobach około 1300 mieszkań.