Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi, po analizie prawnej, zdecydował, że nie będzie ogłaszać przetargu na dalszą rozbudowę systemu Łódzkiego Roweru Publicznego. Jak poinformował Maciej Sobieraj, wicedyrektor ZDiT, przy obowiązującym systemie prawnym nie można rozpisać przetargu na rozbudowę systemu ŁRP, przy zachowaniu kluczowego warunku, jakim jest kompatybilność obecnie działającej i mającej powstać nowej części. Dlatego ZDiT postanowił, że środki przeznaczone na rozbudowę Łódzkiego Roweru Publicznego wykorzystane zostaną na budowę nowych dróg rowerowych. Wicedyrektor Maciej Sobieraj dodał, że rozbudowa ŁRP nastąpi w nowym, kompletnym przetargu w późniejszym czasie.
Mecenas Marcin Górski, dyrektor Wydziału Prawnego UMŁ, tłumaczy, że chcąc zapewnić kompatybilność już działającego staremu ŁRP i jego rozbudowywanej części, należałoby zapewnić operatorowi nowej części ŁRP dostęp do oprogramowania wykorzystywanego przez obecnego operatora, jak i zgromadzonych przez niego baz danych. Tymczasem miasto nie ma takich możliwości. Zgodnie z prawem zamówień publicznych, miasto mogłoby wskazać jedynie opcję kompatybilności, co jednak nie gwarantuje, że wygrywający kompatybilność musiałby zapewnić. Nie można też doprowadzić do sytuacji, gdy miasto stawia w przetargu warunek kompatybilności nowego i starego systemu, co stworzyłoby sytuację, w której tylko obecny operator mógłby go spełnić.
Jeśli chodzi o nowe stacje Łódzkiego Roweru Publicznego, które wygrały w budżecie obywatelskim, to - jak powiedział wicedyrektor Maciej Sobieraj - "ZDiT ma pewne możliwości dokonania relokacji już istniejących stacji ŁRP", ale liczy również na współpracę z Łódzką Koleją Aglomeracyjną. Dzięki temu najważniejsze lokalizacje, jakie pojawiły się w BO mogłyby być zrealizowane.