Pierwsza z zakupionych kamer pracuje na samojezdnym sześciokołowym podwoziu. Zestaw ten wyposażony jest w cztery komplety wymiennych kół o różnej wielkości. Dzięki nim możliwe jest sprawdzanie stanu technicznego kanałów o przekroju od 15 do 60 cm. Zasięg kabla sterującego zezwala na monitoring dwustumetrowych odcinków rur. Kamera czołowa o dużej rozdzielczości pomaga wykryć każde uszkodzenie, zator czy nielegalne przyłącze.
Urządzenie jest również przydatne przy odbiorach technicznych nowo wybudowanych odcinków kanałów, pomaga też w naprawie rur kanalizacyjnych metodą "utwardzanego rękawa". Kamera posiada autonomiczne silne oświetlenie. Głowica z obiektywem obraca się o 360 stopni. Wózek nośny ma też wbudowaną również kamerę wsteczną.
Cały zestaw sterowany jest z przenośnego walizkowego panelu wyposażonego w ekran, dwa joysticki do kierowania wózkiem i obiektywem kamery oraz klawiaturę. Operator w trakcie pracy opisuje obraz z kamery, wykonuje dokładny raport ze swojej pracy. Ma jednocześnie dostęp do informacji o prędkości przemieszczania się zestawu, jego dokładnym położeniu, szczelności i kącie przechyłu wózka.
Druga kamera zakupiona przez ZWIK służy do przeglądu rur o niewielkim przekroju, bo od 8 cm. Zasięg jej działania wynosi 60 metrów. Obraz z kamery przesyłany jest na ekran przenośnego panelu.
ZWIK dysponuje w sumie 4 zestawami do inspekcji telewizyjnej kanałów.