- Wybraliśmy wykonawcę budowy nowych latarni na trzech ulicach Łodzi. Powstanie kilkadziesiąt nowych punktów świetlnych, które poprawią bezpieczeństwo pieszych, kierowców i mieszkańców przyległych posesji. Nowe latarnie będą energooszczędne i ekologiczne. Za kwotę prawie 200 tys. złotych, powstanie nowe oświetlenie na ulicy Rąbieńskiej, Pienistej i Krajobrazowej – informuje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.
Ulice, przy których powstanie nowe oświetlenie, to tereny rozwijające się, przy których powstają w szybkim tempie, jednorodzinne domy i budynki mieszkalne. Wraz z rozwojem miasta, musimy zapewniać podstawowe wygody, jak miejskie sieci czy oświetlenie. Uliczne latarnie poprawiają bezpieczeństwo na drogach, zwiększają widoczność pieszych, a także zmniejszą ryzyko kradzieży czy rozbojów. Ponadto latarnie, które stosujemy są energooszczędne, z odpowiednią dla dróg klasą oświetlenia. Wyposażone są w ledowe źródło światła o mniejszym poborze mocy i naturalnej zimnej barwie światła, która daje lepszą widoczność i wiarygodniej oddaje kolory. Same maszty latarni wykonane będą w szarym antracytowym kolorze, jak pozostałe elementy miejskiej infrastruktury. Budowę oświetlenia wykonujemy również z uwzględnieniem rosnących w pasie drogi drzew, aby emitowane światło i jego kąt padania nie ograniczał ich rozwoju.
Po podpisaniu umowy wykonawca zaprojektuje i wykona oświetlenie. Nowe latarnie powstaną w tym roku na ul. Pienistej za ul. Maczka, na ul. Rąbieńskiej pomiędzy Dożynkową a Obronną oraz na ul. Krajobrazowej pomiędzy Łupkową a Mikową. Nie są to jedyne działania, które podejmujemy w zakresie oświetlenia. Prawie każda nowa inwestycja w Łodzi, ma w swoim zakresie wymianę latarni. Rewitalizacja obszarowa, przebudowa ul. Rokicińskiej, Rydza-Śmigłego czy osiedlowe projekty modernizacji dróg, przynoszą nowe oświetlenie, które poprawia bezpieczeństwo, zapewnia odpowiednią widoczność i przynosi oszczędności.
Każda energooszczędna latarnia to mniejsze rzucie prądu, mniej emitowanego ciepła oraz ekologiczne źródło światła, co ma również wpływ na ekologię w mieście. Ponadto nowo latarnie wyposażane są w czujniki zmierzchu, aby odpowiednio dobrać poziom światła, zachowując równowagę żyjącej w mieście fauny i flory, a jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo i dobrze gospodarować zużyciem prądu.