Nowe przestrzenie wystawiennicze, kino letnie w ogrodzie, nowoczesny sprzęt multimedialny. 7,5 mln zł na remonty łódzkich domów kultury

W sierpniu 2018 r. miasto podpisało umowę z wykonawcą na kapitalne remonty trzech łódzkich domów kultury: zabytkowej willi Poleskiego Ośrodka Sztuki, Ośrodka Kultury Górna oraz widzewskiego Domu Kultury "502".

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Ośrodek Kultury Górna, ul. Siedlecka 1
3 zdjęcia
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Na modernizację i wyposażenie w nowoczesny sprzęt domów kultury miasto przeznaczy w 2018 r. kwotę 7,5 mln zł. Prace mają rozpocząć się pod koniec tego roku, a zakończyć najpóźniej w 2020 r.

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi powiedziała: - Każdego roku z pięciu łódzkich domów kultury korzysta 150 tys. łodzian. Dlatego podjęliśmy decyzję o remontach, które będą dotyczyć nie tylko samych budynków, ale i modernizacji ich wyposażenia, tak by mogły przedstawić łodzianom jeszcze lepszą ofertę. Rozpoczynamy remonty w trzech domach kultury, a gdy zgromadzimy kolejne środki, przystąpimy do remontu kolejnych.

Szczegółowy zakres prac przedstawia się następująco:

Widzewskie Domy Kultury - Dom Kultury "502" (ul. Sacharowa 18)
W ramach prac zostanie przeprowadzona termomodernizacja całego budynku. Część okien zostanie zamurowana lub wymieniona na nowe. W ramach robót planowany jest również remont tarasu wraz z jego całkowitym zamknięciem przeźroczystą ścianką z tworzywa, gdzie w celu poszerzenia oferty kulturalnej powstanie "Galeria na Tarasie". Obiekt będzie wyposażony w niezbędna aparaturę oświetleniową i nagłaśniającą w tym m.in. głośniki, monitory, miksery, MacBooka i mikrofony. Wyremontowana zostanie sala baletowa na parterze (nowy sufit, malowanie, wymiana parkietu) wraz z zakupem sprzętu nagłośnieniowego, luster i poręczy baletowych. Jak podkreśla Dorota Kaniewska, dyrektor Domu Kultury "502" jednym z celów remontu jest przystosowanie budynku dla osób niepełnosprawnych. W tym celu m.in. zostanie wybudowana winda.

Poleski Ośrodek Sztuki - ul. Krzemieniecka 2a

Zostanie wykonanie nowe pokrycie dachu wraz z dociepleniem. Zabytkowa elewacja będzie otynkowana i pomalowana tak, by przywrócić jej historyczny wygląd. Dorota Bielska, zastępca dyrektora Poleskiego Ośrodka Sztuki informuje, że dzięki remontowi piwnicy obejmującemu renowację parkietów, malowanie ścian, wydzielenie pomieszczeń sanitarnych oraz szatni, będzie mogła powstać nowoczesna pracownia komputerowa oraz Pracownia Rękodzieła Tradycyjnego wyposażona w piec do wypalania ceramiki. Na wyremontowanym tarasie powstanie letnia scena (w tym kino letnie) do działań integracyjnych na rzecz społeczności lokalnej (wraz z zakupem niezbędnego wyposażenia). Po zakończeniu inwestycji cały obiekt będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych i rodziców z małymi dziećmi.

Ośrodek Kultury "Górna" - ul. Siedlecka 1

Budynek powstał w 1896 r. i siłą rzeczy nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i rodziców z małymi dziećmi. Dlatego, jak informuje Beata Gajdowicz z Ośrodka Kultury „Górna”, schody wejściowe do budynku zostaną przebudowane oraz wyposażone w schodołaz i podjazd dla wózków. Ponadto obiekt zostanie odpowiednio wyposażony w m. in. w 7 stanowisk komputerowych wraz z oprogramowaniem systemowym, osprzętem i specjalistycznymi programami powiększającymi i udźwiękawiającymi, które umożliwią korzystanie osobom słabowidzącym i niedosłyszącym z pracowni komputerowej. W piwnicach zostaną wykonane nowe posadzki, wyremontowane ściany i sufity, a toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstanie nowa aranżacja pomieszczeń na poziomie piwnic. Powstanie garderoba do przechowywania strojów i rekwizytów oraz szatnia. Natomiast do sali widowiskowej zostaną zakupione lustra do zajęć tanecznych oraz wiatraki sufitowe poprawiające komfort widzów podczas organizowanych imprez. Dyrekcja ośrodka planuje również remont dachu.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt