Nowe znakomite wystawy w łódzkich muzeach

Mieszkańcy Łodzi będą mieli do dyspozycji kolejne dwie znakomite wystawy z zakresy kultury i historii miasta. Muzea Włókiennictwa i Tradycji Niepodległościowych zaproszą wkrótce zwiedzających do nowych przestrzeni wystawienniczych.

Wystawa będzie miała charakter interaktywny. Dopełnieniem prezentacji będą filmy, aplikacje, materiały dźwiękowe i animacje zaprezentowane za pomocą narzędzi multimedialnych.

„Miasto – Moda – Maszyna. Przemysł włókienniczy w Łodzi oraz przemysł odzieżowy w Polsce”.

Wystawa wypełni trzy kondygnacje najstarszego skrzydła Białej Fabryki – budynku A. Osią narracji będzie szeroko rozumiany przemysł włókienniczy, który w XIX i XX w. kształtował oblicze Łodzi, wpływał na jej sytuację gospodarczą, społeczną i kulturową, a także stymulował rozwój przemysłu odzieżowego w Polsce. Każde z pięter poświęcone będzie jednemu z trzech wątków tematycznych takich jak: maszyny i techniki włókiennicze, historia Łodzi oraz wzornictwo i moda. Bogate i unikatowe zbiory CMWŁ posłużą do pokazania historii i rozwoju przemysłu włókienniczego w szerszym kontekście. Dzięki temu odwiedzający będą mogli prześledzić cały proces produkcyjny, poczynając od naturalnych surowców, a kończąc na tematyce gotowych wyrobów przemysłu tekstylnego, czyli tkanin i ubiorów.

Wystawa będzie miała charakter interaktywny. Dopełnieniem prezentacji będą filmy, aplikacje, materiały dźwiękowe i animacje zaprezentowane za pomocą narzędzi multimedialnych. Muzealne obiekty zostaną udostępnione do bezpośredniego kontaktu z widzami. Zwiedzający będą mogli dotknąć surowców, materiałów i tkanin oraz spróbować swoich sił przy wykorzystaniu znajdujących się na ekspozycji maszyn. Do dyspozycji zwiedzających dostępne będzie “laboratorium tkaniny”, kino oraz przestrzeń do odpoczynku, w tym również strefa dla najmłodszych. Wystawa powstanie dzięki pozyskaniu 165 tys. zł. z programu „Wspieranie działań muzealnych” realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 - Bardzo się cieszymy z pozyskanych środków, to dla nas dobry początek tego roku. Pieniądze z programu są kolejną finansową „cegiełką” składającą się na budżet wystawy stałej w budynku A, nad którą nasz zespół pracuje już od dwóch lat. Odwiedzających na jej oglądanie zaprosimy jesienią tego roku – mówi Magda Komarzeniec, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych rusza z projektem ,,Dzieje obozu cygańskiego w getcie łódzkim. Wystawa stała w Kuźni Romów.''

Wystawa stała "Obóz cygański w getcie łódzkim (1941-1942)" stanowi projekt unikalny, łącząc nowoczesną ekspozycję muzealną z upamiętnieniem tragedii ofiar. Wystawa opowiadać będzie o dziejach obozu cygańskiego, będącego pierwszym miejscem ścisłego odosobnienia na terenie okupowanej Polski, utworzonym wyłącznie dla ludności romskiej czasie II Wojny Światowej. W ciągu kilku tygodni, od listopada 1941 r. do stycznia 1942 r. przebywało w nim około 5 tys. Romów i Sinti, gdzie w wyniku ekstremalnych warunków życia zmarło około 700 osób, reszta została zamordowana w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem. Ekspozycja powstanie w jednym z zachowanych budynków obozowych tzw. Kuźni Romów. Zostanie ona udostępniona zwiedzającym 5 listopada 2021 r., w dniu przybycia pierwszej grupy Romów do Łodzi.

Organizacja wystawy w 2021 r. stanowi element upamiętnienia 80-rocznicy utworzenia obozu. Ekspozycji będzie towarzyszyła bogata oferta kulturalna wieloaspektowo przybliżające dzieje obozu, w tym spacery (oprowadzania) tematyczne, cykl wykładów i spotkań z polskimi cyganologami poświęconych problematyce romskiej oraz konferencja popularnonaukowa, zorganizowana wspólnie z Centrum Badań Żydowski UŁ, poświęcona deportacją ludności do getta łódzkiego w 1941 r., w szczególności zagładzie Romów oraz problematyce jej przedstawiania na wystawach muzealnych. Wszelkie wydarzenia towarzyszące będą odbywały się w zależności od warunków epidemiologicznych w reżimie sanitarnym, bądź w formule on-line. Na projekt pozyskano środki w wysokości 44 500 zł w ramach wspierania działań muzealnych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt