Nowoczesna technologia Uniwersytetu Łódzkiego, która otwiera miasto dla osób z niepełnosprawnościami

Osoby niewidome i słabowidzące mogą teraz łatwiej poruszać się po centrum Łodzi dzięki nowej, bezpłatnej aplikacji mobilnej "Przyjazne miasto"! To innowacyjne narzędzie, stworzone przez naukowców Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Uniwersytetem SWPS, jest już dostępne w Google Play i AppStore.

Widok w góry na Bramę Miasta. Na pierwszym planie dwa czerwone wieżowce ustawione obok siebie, tworzące bramę miasta. Na dalszym tle dworzec Łódź Fabryczna.
Widok na Bramę Miasta i Dworzec Łódź Fabryczna. Opis obydwu budynków znajduje się w aplikacji "Przyjazne Miasto"

Aplikacja nie tylko pomaga w lokalizacji przystanków komunikacji miejskiej i przejść dla pieszych, ale również umożliwia poznanie najważniejszych obiektów kulturalnych i zabytków miasta.

Projekt, którego kierownikiem jest dr hab. Aneta Pawłowska, prof. UŁ, z Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego, powstał z myślą o zwiększeniu samodzielności osób z dysfunkcjami wzroku. Dzięki aplikacji użytkownicy otrzymują informacje głosowe przekazywane przez znaczniki bateryjne Bluetooth Low Energy (BLE) zainstalowane na przystankach MPK. System informuje o odległości i kierunku do przystanków oraz przejść dla pieszych, co znacznie ułatwia poruszanie się po mieście. Dodatkowo aplikacja oferuje audiodeskrypcję kluczowych zabytków i miejsc kulturalnych w Łodzi.

Aby zapewnić najwyższą jakość opisów audiodeskrypcyjnych, projekt poprzedzono badaniami okulograficznymi przestrzeni miejskiej wśród osób widzących. Interfejs oraz treści aplikacji zostały przygotowane w czterech językach: polskim, angielskim, ukraińskim i hiszpańskim, co otwiera dostęp do narzędzia także dla osób nieznających języka polskiego.

Co dalej? Aplikacja wkrótce w całym kraju?

Aplikacja "Przyjazne miasto" to nie tylko innowacja technologiczna, ale również krok w kierunku pełnej dostępności miejskiej przestrzeni publicznej. Twórcy planują dalszy rozwój i wdrożenie rozwiązania nie tylko w Łodzi, ale także w innych miastach Polski. Obecnie trwają testy prowadzone przez zespół Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi oraz grupą ochotników.

Projekt "Przyjazne miasto" realizowany był w latach 2021-2024 w ramach konkursu "Rzeczy są dla ludzi". Finansowanie w wysokości 2 913 175,59 zł zapewniło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W trakcie realizacji projekt zdobył uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą, co potwierdza jego innowacyjny charakter i znaczenie społeczne. Dzięki takim inicjatywom miasto Łódź staje się bardziej dostępne dla wszystkich mieszkańców, a technologia otwiera nowe możliwości dla osób z niepełnosprawnościami.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt