Nowy Dom Dziennego Pobytu w kamienicy po rewitalizacji

Sala gimnastyczna z jedną, całkowicie lustrzaną ścianą, sala terapeutyczno-wypoczynkowa, przestronna jadalnia z kuchnią, w której są przygotowywane posiłki na miejscu, a także kilka komfortowych zacisznych kącików, w tym także kącik czytelniczy… Tak na prawie 330 mkw. powierzchni prezentuje się nowo uruchomiony Dom Dziennego Pobytu ulokowany w niezależnym, parterowym budynku w podwórku kamienicy przy ul. Tuwima 33. To pierwszy Dom Dziennego Pobytu powstały na terenie obiektu, który wcześniej został poddany kompleksowej rewitalizacji. Jednocześnie to nowa lokalizacja dotychczasowej placówki tego samego typu funkcjonującej wcześniej przy ul. Jaracza 36.

fot. UMŁ
10 zdjęć
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

- Dzięki Domowi Dziennego Pobytu samotni seniorzy nie pozostają zamknięci „w czterech ścianach” swoich mieszkańmówi Elżbieta Jaszczak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. pomocy środowiskowej. – Zachęcamy ich i jednocześnie dajemy możliwość, by ten wolny czas spędzić aktywnie i w gronie rówieśników, czyli innych emerytów i rencistów, zarówno we wnętrzach placówki, jak i podczas wspólnych wycieczek i wyjść, m.in. do różnych instytucji kultury.

Uzupełnieniem Domu Dziennego Pobytu przy ul. Tuwima jest malownicze patio wypełnione zielenią i kwiatami oraz ławeczkami, na których można spędzać przyjemnie czas przy ładnej pogodzie. W podwórku kamienicy (na jednej ze ścian budynku) są zamontowane domki dla owadów. Dopełnienie ekologicznych akcentów stanowi zielony (porośnięty różnymi roślinami) dach budynku, w którym na co dzień spędzają czas seniorzy. Koszt rewitalizacji całej kamienicy, w tym także Domu Dziennego Pobytu, to niemal 7,3 mln zł.

W nowym obiekcie, który jest do dyspozycji seniorów od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 16, będą odbywały się m.in. warsztaty muzykoterapii i arteterapii (terapii poprzez sztukę), jak również zajęcia gimnastyczne oraz prelekcje poświęcone różnym tematom.

Dom Dziennego Pobytu przy ul. Tuwima 33 jest przeznaczony dla 33 podopiecznych. Korzystający z niego na ten moment seniorzy mają od 55 do 98 lat i pochodzą nie tylko z okolic, ale także z Bałut, Dąbrowy oraz Retkini.

- Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc – mówi Monika Pomezny, administrator nowego Domu Dziennego Pobytu przy ul. Tuwima. – Zapraszamy więc serdecznie wszystkich seniorów spragnionych kontaktów towarzyskich z rówieśnikami i nie tylko do dołączenia do nas. Nie ma znaczenia, w której części miasta mieszka osoba zainteresowana. Chętnych zapraszamy zarówno do osobistych odwiedzin, podczas których można od razu poznać klimat naszego Domu, jak i do kontaktu telefonicznego pod numerem telefonu (42) 632 27 42.

*****

W Łodzi funkcjonuje 20 Domów Dziennego Pobytu (18 publicznych i 2 niepubliczne).

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi prowadzi na terenie miasta 18 Domów Dziennego Pobytu, które dysponują łącznie 855 miejscami.

Dodatkowo dwa Domy Dziennego Pobytu prowadzi Caritas Archidiecezji Łódzkiej, w których jest z kolei w sumie 95 miejsc.

W ubiegłym roku ze wszystkich 20 łódzkich Domów Dziennego Pobytu skorzystało (w sposób rotacyjny) w sumie nieco ponad 1.000 osób.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 3" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/16-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 r.

Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt