O dziedzictwie Łodzi w tożsamości Europy

Przez trzy dni przedstawiciele wielu europejskich miast dyskutowali o roli dziedzictwa postindustrialnego w kulturze europejskiej w Łodzi odbyło się 12. Doroczne Doradcze Forum Europejskich Szlaków Kulturowych.

Wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka z uczestnikami Forum. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.
6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Inicjatywa powołująca Szlaki Kulturowe jest jednym z najstarszych programów Rady Europy w dziedzinie kultury. Jej celem jest grupowanie we wspólne szlaki turystyczne miast o podobnych tradycjach i zasobach historycznych oraz kulturowych. Dotąd zidentyfikowano kilkadziesiąt szlaków m.in postidustrialny, impresjonistyczny, ceramiczny, secesyjny, ale również szlak Habsburgów, Cesarza Karola V, Napoleona, Cyryla i Metodego a nawet tak oryginalne jak szlak malarstwa jaskiniowego, zabytkowych kawiarenek, bajek czy winnic. Utworzenie szlaków pomaga lepiej klasyfikować, rozpoznawać i chronić, a także upowszechniać turystycznie filary europejskiej tożsamości.

Organizacja Forum w Łodzi ma związek z ważną rolą naszego miasta w szlaku postidustrialnym. Na miejsce obrad wskazana została zrewitalizowana elektrociepłownia EC-1, obecnie instytucja kultury "Ec-1 Łódż. Miasto Kultury". Ponad 400 uczestników dyskutowało o dotychczasowych sposobach zarządzania dziedzictwem i nowych pomysłach na przybliżanie turystom zrewitalizowanych obiektów. Członkowie Forum zwiedzali ponadto Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Fabryki, Centralne Muzeum Włókiennictwa oraz podziemny zabytkowy zbiornik wodny na Stokach, zwany "podziemną katedrą". 

Podczas wydarzenia towarzyszącego w Centralnym Muzeum Włókiennictwa wiceprezydent Małgorzata Moskwa - Wodnicka zwróciła uczestnikom uwagę na niezwykły proces przekształcenia jednej z najstarszych łódzkich fabryk - Białej Fabryki rodziny Geyerów w nowoczesne muzeum. 

-To muzeum to jeden z pierwszych w historii Polski pomysł na ulokowanie muzeum w dawnej fabryce. Niepowtarzalne i intrygujące jest w Łodzi zderzenie surowej formy architektury fabrycznej z procesami twórczymi oraz przemysłowego dziedzictwa z różnymi formami sztuki. Wielowymiarowe miasto – wyrosłe na styku wielu kultur, różnorodnych wpływów, stylistyk, idei – dobrze wpisuje się w europejskie tradycje kulturowe - powiedziała wiceprezydent Małgorzata Moskwa - Wodnicka. 

Co roku Forum organizowane jest w innym mieście. Operatorem polskiej części programu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt