Obchody 76. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

Tegoroczne obchody miały ograniczony charakter z uwagi na sytuacje epidemiologiczną i odbyły się bez udziału przedstawicieli Ocalałych zza granicy. Tradycyjnie rozpoczęły je uroczystości religijne połączone z modlitwą ekumeniczna na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Brackiej i symboliczne zapalenie zniczy pod pomnikiem pamięci łódzkich Żydów.

6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Oficjalne uroczystości zorganizowano jak co roku na Stacji Radegast, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci. Przemówienia okolicznościowe wygłosili m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz przedstawiciel rodzin Ocalałych, a także ambasador Izraela w Polsce. Władze miasta reprezentowała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka i przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski.

29 sierpnia 1944 roku ze stacji Radegast odprawiono ostatni transport Żydów z łódzkiego getta. Większość z nich trafiła do komór gazowych w obozach śmierci. Przeżyła tylko nieliczna grupa kilkuset osób. W sumie przez Litzmannstadt Getto przeszło ponad 200 tys. łódzkich Żydów oraz kilka tysięcy deportowanych z innych krajów Europy.

- Zmienia się Łódź, ale niezmienna pozostaje nasza zbiorowa pamięć oraz wspólna historia… I właśnie dlatego ponadkulturowy i ponadpokoleniowy dialog, krzewiący idee pokoju i tolerancji - którego wyrazem są również nasze obchody – jest tak niezwykle ważny dla przyszłości. I musi on trwać nadal, tak jak będą tkwiły w nas na zawsze w nas obrazy dawnej Łodzi oraz wspomnienie tragicznych losów ofiar Liztmannstadt Getto! – powiedziała w sowim wystąpieniu wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, oddając hołd dawnej społeczności żydowskiej naszego miasta, która w liczbie ponad 200 tysięcy stanowiła jedną trzecią wszystkich mieszkańców.

Polecane aktualności

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Kontakt