Obchody 76. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

Tegoroczne obchody miały ograniczony charakter z uwagi na sytuacje epidemiologiczną i odbyły się bez udziału przedstawicieli Ocalałych zza granicy. Tradycyjnie rozpoczęły je uroczystości religijne połączone z modlitwą ekumeniczna na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Brackiej i symboliczne zapalenie zniczy pod pomnikiem pamięci łódzkich Żydów.

6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Oficjalne uroczystości zorganizowano jak co roku na Stacji Radegast, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci. Przemówienia okolicznościowe wygłosili m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz przedstawiciel rodzin Ocalałych, a także ambasador Izraela w Polsce. Władze miasta reprezentowała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka i przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski.

29 sierpnia 1944 roku ze stacji Radegast odprawiono ostatni transport Żydów z łódzkiego getta. Większość z nich trafiła do komór gazowych w obozach śmierci. Przeżyła tylko nieliczna grupa kilkuset osób. W sumie przez Litzmannstadt Getto przeszło ponad 200 tys. łódzkich Żydów oraz kilka tysięcy deportowanych z innych krajów Europy.

- Zmienia się Łódź, ale niezmienna pozostaje nasza zbiorowa pamięć oraz wspólna historia… I właśnie dlatego ponadkulturowy i ponadpokoleniowy dialog, krzewiący idee pokoju i tolerancji - którego wyrazem są również nasze obchody – jest tak niezwykle ważny dla przyszłości. I musi on trwać nadal, tak jak będą tkwiły w nas na zawsze w nas obrazy dawnej Łodzi oraz wspomnienie tragicznych losów ofiar Liztmannstadt Getto! – powiedziała w sowim wystąpieniu wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, oddając hołd dawnej społeczności żydowskiej naszego miasta, która w liczbie ponad 200 tysięcy stanowiła jedną trzecią wszystkich mieszkańców.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt