Obelisk u karmelitanek

Przed kościołem sióstr karmelitanek przy ul. św. Teresy odsłonięto obelisk upamiętniający niemieckie więzienie dla kobiet, które mieściło się podczas okupacji w klasztorze. Obelisk poświęcił ks. arcybiskup Grzegorz Ryś, a następnie odprawił mszę świętą w intencji więźniarek.

foto: Andrzej Janecki

- Pamięć o historii stanowi cześć naszej tożsamości. Jeśli zapomnimy skąd pochodzimy, stajemy się poddatni na manipulacje z różnych stron. Prośmy Pana o pamięć, abyśmy umieli ją przekazywać w całym zrozumieniu tego, jak ona jest ważna – powiedział podczas homilii arcybiskup Grzegorz Ryś.  

 Opowieść zasłyszana od wnuka osoby tam więzionej: młoda dziewczyna i chłopak podawali Żydom więzionym w gettcie  żywność. Zauważył to wachman na wieżyce strażniczej i zaczął strzelać. Na miejscu zabił chłopaka, a dziewczyna dostała postrzał w prawe płuco. Udało się ją przewieźć do szpitala, ale finalnie znalazła się w tym śledczym więzieniu, gdzie próbowano z niej wydobyć zeznania o jakiejś organizacji podziemnej, do  której zresztą nie należała. Pod śledztwem spędziła 2 lata.

Więzienie było jednym z 9 więzień niemieckich znajdujących się w Łodzi. Jego historia, ponieważ dokumenty zaginęły nie jest dokładnie poznana,.

Klasztor ss. Karmelitanek Bosych w Łodzi został założony przez Karmelitanki przemyskie 10 maja 1928 r. Budynek klasztorny wybudowano w latach 1933-35, natomiast budowa kościoła trwała z przerwami od 1939 do 1952 roku. W latach 1941 – 1945 w klasztorze sióstr zostało zorganizowane więzienie dla kobiet. Siostry przebywają za tzw. klauzurą papieską, prowadząc życie w ukryciu przed światem, oddając się modlitwie i pokucie.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt