Od królewskiego aktu ku wielkiej metropolii

Oficjalna rocznica nadania Łodzi praw miejskich co roku obchodzona jest "w dniu świętej Marty", czyli 29 lipca. Na Starym Rynku obył się średniowieczny piknik.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Od królewskiego aktu ku wielkiej metropolii
5 zdjęć
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Warsztaty kaligrafii i czerpania papieru, mincerz, łucznicy i dwórki pomogli przenieść się łodzianom w czasy średniowiecza. Przy obelisku upamiętniającym 596 lat miasta złożono wiązanki w barwach Łodzi. Dzieci dodały od siebie własnoręcznie wykonane laurki. Akt nadania praw miejskich przywiozło na Stary Rynek dwóch "gońców królewskich" w strojach z czasów króla Władysława Jagiełły.  

- Łódź, która obchodzi dziś swoje 596. urodziny nie jest na co dzień kojarzona z odległym, średniowiecznym rodowodem, nie posiada zabytków z zamierzchłych czasów, ale ma jednak swoją długą historię, która w ostatnich latach odkrywana jest na nowo i staje się naszą wspólną wartością, docenianą również przez coraz szersze rzesze turystów i gości - powiedział wiceprezydent Krzysztof Piątkowski. - Za 4 lata świętować będziemy 600-lecie Łodzi oraz 200-lecie ulicy Piotrkowskiej, a w 2020 roku również 200 lat Łodzi przemysłowej. Z tej perspektywy warto spojrzeć, co się dzisiaj dzieje w naszym mieście. Jestem przekonany, że na progu rocznicy 600-lecia miasta będziemy mogli już mówić o kolejnych narodzinach Łodzi na miarę XXI wieku.

- To miasto biznesu, kultury, miasto akademickie, które rozwija się, rewitalizuje, przyciąga inwestorów i tworzy miejsca pracy. Możemy być z niego dumni, dumni z tych osiągnięć ostatnich lat i z nadzieję patrzeć w przyszłość - dodał przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski.

Imprezę zamknął dynamiczny pokaz żonglerski chorągwiami, według średniowiecznej włoskiej sztuki sbandieratori.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt