Trwa jedna z ważniejszych inwestycji drogowych w programie rewitalizacji, czyli przebudowa ul. Ogrodowej i Północnej. Po zerwaniu starej nawierzchni drogowcy ujrzeli fundamenty starych budynków. To pozostałości po Starym Mieście, kwartałach, które przed wojną znajdowały się na terenie współczesnego parku Staromiejskiego.
Zaginiony kwartał
Ul. Północna i Ogrodowa wyglądały na początku XX w. zupełnie inaczej niż dzisiaj. Przede wszystkim same ulice nie były dwupasmówką, ale zwyczajną miejską ulicą. Kamienice stały nie tylko po południowej stronie, ale także po północnej, tam, gdzie dzisiaj rosną parkowe drzewa. Co więcej, przed wojną skrzyżowanie ul. Północnej i Ogrodowej miało zabudowane wszystkie cztery narożniki! Widać to na archiwalnych zdjęciach.
Północne kwartały wyburzyli w czasie wojny Niemcy, którzy urządzili na Starym Mieście getto. Po wojnie część kwartałów została też wyburzona pod nowy park. Teraz, dzięki przebudowie ulic, ich fundamenty zostały odkryte.
Zobacz, jak wyglądało Stare Miasto przed wojną:
Stare Miasto
Najlepiej widać fundamenty przy dawnym skrzyżowaniu ul. Północnej i Wolborskiej. Ta druga ulica przed wojną kończyła się właśnie na Północnej. Na rogu stała wtedy apretura i farbiarnia braci Cytryn. Ten budynek również widać na archiwalnych zdjęciach.
Fundamenty ciągną się przynajmniej do skrzyżowania z ul. Nowomiejską. – Możliwe też, że uda się odkryć stary kanał Łódki, który znajduje się w tym rejonie – mówi Miłosz Wika z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.
Co dalej z odkryciem zadecydują archeolodzy i służby konserwatorskie.
Zobacz, co odkryto na placu budowy Bulwarów Północnych:
Bulwary Północne
Przebudowa ul. Ogrodowej i Północnej obejmuje wymianę nawierzchni chodników, jezdni, torowiska oraz budowę drogi rowerowej. Wykonawca wymieni też sieci podziemne i oświetlenie. Zamontowana zostanie instalacja do podlewania zieleni, która zostanie posadzona na Bulwarach Północnych.
Wzdłuż południowej pierzei ulic rosnąć będą klony, kasztanowce i dęby, a także roślinność niska: róże i hortensje. Nowa mała architektura, a więc lampy, ławki i kosze na śmieci, będzie utrzymana w stylu secesji.
Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.